Реклама:
Нещодавно у центрі мікрохірургії вуха Дніпропетровської обласної лікарні ім. Мечникова було вперше проведено унікальні операції. Завдяки їм четверо глухих від народження дітей отримали можливість нормально чути, а отже – розвиватися так само, як і їхні здорові однолітки. Батьки прооперованих малюків (дітям – від чотирьох до п'яти років) називають те, що сталося не інакше, як дивом. Про те, як довго йшла і чого коштувала підготовка до дива, знають лише лікарі, які брали участь в операціях.
Можливість чути, а значить і правильно говорити, глухі діти отримали в результаті вживлення у вухо спеціального електронного пристрою - кохлеарного імпланту. У всьому світі такі операції масово проводяться з кінця 80-х років (перша була проведена в США 1963 року), але в Україні їх почали робити лише 2,5 роки тому у Києві. Причинами цієї затримки стали висока вартість імпланту (мінімум двадцять тисяч доларів) та відсутність необхідних навичок у вітчизняних медиків.
Зав.кафедрою отоларингології дніпропетровської Медакадемії , професор, Володимир Березнюк за плечима якого понад 5 тисяч слухополіпшуючих операцій, вперше був присутній на подібній операції рік тому в Київському інституті отоларингології, який очолює член-корреспондент. І. Заболотний – один із засновників програми кохлеарної імплантації в нашій країні. Потім були стажування в Австрії та Німеччині, купівля необхідного обладнання та нарешті – перші операції у рідному Депропетровську. Асистував професору Березнюку його колега з Братислави Мілан Профант - один із найкращих світових фахівців у галузі кохлеарної імплантації, в операційній були також лікарі з Києва, Мінська та представник австрійської фірми МЕД-ЕЛ - світового виробника кохлеарних імплантів.
Кожна з чотирьох операцій тривала кілька годин. Усі вони пройшли успішно. Незважаючи на те, що підключення імпланту лише через місяць, коли загоїться наслідки втручання, слухові відчуття у дітей з'явилися відразу – це було перевірено фахівцями безпосередньо після операцій. Прооперовані малюки почуваються добре - буквально наступного дня вони вже бігали лікарняним коридором, фотографували оточуючих на батьківські мобільні телефони, мінялися яблуками та цукерками. Їхні мами виглядали набагато схвильованішими і змарнілими - ще не відійшли від переживань. "Ви краще приходьте до нас поспілкуватися через пару днів, - просили вони, - ми тоді вам більш виразно все розповімо". Але вже сьогодні усвідомлення того, що їхні діти зможуть чути, нормально розмовляти, ходити до звичайної школи та в майбутньому обирати будь-яку професію робить батьків щасливими. Сьогодні всім оперованим дітям вже проведено підключення імпланту, всі діти чують, радіють шуму падаючої води, без кінця стукають іграшками та порівнюють звуки побутових приладів. Тепер чекає велика щоденна робота сурдопедагогів та батьків з навчання мови, яка іноді займає 3-5-7 років. Чим раніше зроблено операцію (у 2-3 роки) тим швидше розвивається мова.
Але успішний початок ставить наступне завдання - зробити операцію доступною всім, хто її потребує. У всьому світі на сьогоднішній день понад 80 тисяч людей чують завдяки кохлеарному імпланту. В Україні, за оцінками фахівців, щороку необхідно робити близько 250 таких операцій, на Дніпропетровщині – 15-20. Поки що все впирається у фінансування – наприклад, у Європі та США імпланти закуповуються за рахунок держави чи страхових компаній, у сусідній Білорусі – лише за державні кошти. У нас програму кохлеарної імплантації також планують розвивати за бюджетні гроші. І хоча йдеться про чималі суми, медики твердо переконані: державі вигідніше вкотре витратитися на імплант, щоб допомогти інвалідові стати повноцінним членом суспільства, ніж все життя забезпечувати глухим людям особливі умови існування. І тому зроблені в Дніпропетровську перші операції з імплантації кохлеарного імпланту - це вже великий прогрес.
Операція кохлеарної імплантації:
На 2-3 день після кохлеарної імплантації:
- Від імені батьків та оперованих дітей я хочу сказати величезне спасибі тим людям, завдяки яким реалізація проекту стала можливою, - каже Володимир Березнюк, - Початок програми підтримав під час свого перебування начальником дніпропетровського облздороввідділу керівник служби міністра охорони здоров'я Роман Василишин. Подальше фінансування ми отримали завдяки підтримці губернатора області Надії Дєєва, яка взяла медичні питання під свій особистий контроль. Мої стажування у західних клініках відбулися завдяки ректору Медакадемії, академіку АМН України, професору Георгію Дзяку. Організаційні питання нам допомогла вирішити нинішній голова облздоров'я Інга Роднікова, купівлю всього необхідного для досліджень та операцій обладнання забезпечив головний лікар лікарні ім. Мечнікова, професор Володимир Павлов.
Ірина КАДЧЕНКО («Дніпро вечірній» )
Довідка «ДВ»:
Кохлеарний імплант - це електронний пристрій, призначений для допомоги людям з вродженою та набутою глухотою або тяжкими слуховими порушеннями. Застосовується тільки при ураженнях внутрішнього вуха (равлики). Пристрій складається з двох частин: внутрішньої і зовнішньої - мовного процесора, що носиться за вухом і передає перетворені в електричні імпульси звуки до волокон слухового нерва.
Кохлеарний імплант може бути вживлений як дітям, так і дорослим, але все ж таки найбільш ефективним буде його застосування з максимально раннього віку (від двох до шести років). Після 6-7 років мовний центр погано піддається розвитку навіть після операції та появи слуху. Для довідки. Програма бюджетного фінансування кохлеарної імплантації для мешканців Дніпропетровської області розглядається наразі і є підстави розраховувати на підтримку обладміністрації щодо цього питання. Губернатор особисто займається питаннями охорони здоров'я. Для пацієнтів з інших областей України операція можлива за самостійного придбання імплантів. Вартість імплантів австрійської фірми MEDEL – 20 тисяч доларів, Фірми COCHLEA – близько 25 тисяч доларів.
Операція показана при повній двосторонній глухоті вродженої або набутої або приглухуватості 3-4 ст при неефективності слухових апаратів.
ЛОР-кабінет професора Березнюка Володимира Васильовича
Дата публікації: 29.09.2022
Публікацію перенесено на новую страницу.
Statistics: 213