Реклама 2025:
У кожного організму індивідуальна здатність адаптуватися до надмірного тепла. І якщо перебування у спекотному кліматі затягується, потрібно терміново щось робити...
Ми всі з нетерпінням чекаємо на теплу погоду. А коли настає спека, відчуваємо занепад сил і нездужання. Виявляється, надто спекотна погода погано діє на організм. Комфортною вважається температура довкілля 24-28 градусів. Але якщо стовпчик вуличного термометра підбирається до позначки +40, то всі органи та системи людини працюють із перевантаженням і наше самопочуття погіршується. З'являються задишка, набряки, слабкість у всьому тілі, частішає серцебиття.
У кожного організму індивідуальна здатність адаптуватися до надмірного тепла. І якщо перебування у спекотному кліматі затягується, потрібно терміново щось робити. Інакше з легкого нездужання може розвинутись судинна катастрофа - інсульт або інфаркт. Як розпізнати, що організм ось-ось "відключиться" і як йому допомогти, розповідає київський фізіолог Валерій Миргородський.
- Спека - це величезний стрес для організма, - каже лікар. - Згущується кров, всі органи відчувають дефіцит кисню. Погіршуються очисні функції організму. Але водночас сонячна активність підвищує вироблення деяких гормонів (серотоніну, наприклад). І надлишок збуджуючих гормонів викликає агресію. Особливо спека діє на людей, які вже мають психічні розлади та ендокринні захворювання.
Наш організм вміє пристосовуватися, але часто ми йому самі заважаємо. Наприклад, щоб знизити рівень агресії у спеку, часто достатньо зменшити вживання алкоголю. Адже його звична доза для зневодненого організму може стати критичною. Інша дуже поширена дурість - використання антиперспірантів. Через них піт не виходить назовні. А це справжнє насильство над ендокринною системою. Адже, коли організм потіє, він від цього охолоджується. Варто зменшити пітливість - і змучений спекою організм зазнає додаткових труднощів. А це може обернутися новим витком роздратування.
Насправді погода тренує адаптивні здібності організму. І якщо ми не будемо самі собі ускладнювати життя, то переживемо літню спеку.
Запаморочення, подташнивание, загальмованість ходу думок - закономірні явища у спеку. Винне у цьому погане постачання мозку киснем.
Що робити: завжди майте при собі пляшечку з тонізуючим гострим запахом (нашатирний спирт, ароматичне масло евкаліпта або лимона). А відновити мозковий кровообіг допоможе масаж комірцевої зони. Попросіть когось допомогти: покласти долоні на плечі і великими пальцями рук розминати шкіру по обидва боки від хребта. Самі можете втирати енергійними рухами трохи нижче потилиці (в області "брехунця") кавову гущу.Задишка - найчастіший наш супутник, коли жарко. Адже що вище температура повітря, то нижча його вологість, отже, наростає концентрація пилу повітря і дихати стає важче. Крім того, у спеку знижується атмосферний тиск і в повітрі зменшується вміст кисню, тому вдихи доводиться робити частіше для повноцінного насичення крові киснем.
Що робити: корисна дихальна гімнастика. Займатися треба 2-3 десь у день. Корисно на видиху ривками вимовляти звуки "хі-ха-хо". Або: встаньте, ноги - на ширині плечей, руки розведіть убік паралельно підлозі долонями вгору, пальці розсуньте. На вдиху відведіть одну руку із поворотом корпусу максимально назад. На видиху поверніть корпус у вихідне положення, при цьому пальці стисніть в кулак, а руку направте до протилежного коліна. Поверніться у вихідне положення і зробіть таку вправу для другої руки. Курс – 8 -10 вправ.Набряки ніг і рук переслідують практично всіх людей. Адже нирки працюють менш інтенсивно. Тому слідкуйте, щоб організм не тільки насичувався достатньою кількістю води, а й інтенсивно потів. Це покращує терморегуляцію та сприяє додатковому очищенню.
Що робити: зменшіть у раціоні частку м'ясних продуктів. Від них кров "закисляється" і стає більш в'язкою, що ускладнює роботу нирок. Більше їжте свіжих овочів та фруктів.
Цей орган "переганяє" всю кров організму через себе за 17 хвилин. У цей час вона насичує її необхідними гормонами. Якщо цей процес уповільнюється, порушується обмін речовин. Отже, збільшується ризик виникнення синуситів, гайморитів, сфеноїдитів, цукрового діабету та інших захворювань.
Що робити: корисно прикладати на область щитовидної залози серветку, змочену в холодній воді. Або просто час від часу протирати шию шматочком льоду.Медики не рекомендують жінкам носити прикраси у гарячі літні дні.
Часте серцебиття часто відчувається в спекотну погоду. Викликано це тим, що через згущення крові органу важче перекачувати кров.
Що робити: намагайтеся знизити фізичне навантаження, не виходьте на вулицю без потреби в пекло - з 12 до 17 годин. І якщо маєте проблеми у роботі серця, суворо стежте за своєчасним прийомом призначених кардіологом ліків.
Підвищення артеріального тиску - перша проблема, яка виникає у спеку. Адже організм швидко зневоднюється, від чого згущується кров і їй важче рухатися судинами. Внаслідок млявої роботи судинної системи підвищується артеріальний тиск.
Що робити: більше пити. Тільки бажано підкислену або трохи підсолену воду. Підійдуть зелений чай або відвар шипшини.
Стан теплового удару виникає при загальному перегріванні організму через тривалий вплив високої температури. Організм людини генерує тепло, яке розсіюється шляхом теплового випромінювання та виділення поту. Якщо організм не встигає у необхідній кількості витрачати тепло, настає перегрів. Особливо важливо стежити за балансом теплової енергії дітям та людям похилого віку, у яких нестійка система терморегуляції організму. Діти ще не сформували її, а у людей похилого віку вона слабшає з віком через надмірну вагу, захворювань серцево-судинної та ендокринної систем. Перегрів стрімко наростає, якщо організм відчуває дефіцит води.
Дата публікації: 09.07.2025
Statistics: 57