Реклама:
Першу допомогу потрібно надавати оперативно та правильно. Причому обидва слова тут є ключовими: іноді зволікання смерті подібне, а іноді краще нічого не робити, ніж зробити та нашкодити.
Чому з першою допомогою не завжди все проходить гладко? Тому що її зазвичай надають непрофесіонали. Всі ми щось чули про джгути, перев'язки та шини, але досить часто в пам'яті залишаються досить зразкові відомості про те, як і коли цим потрібно користуватися. В результаті джгути накладаються на кілька годин, а непрямий масаж серця проводиться прямо по зламаних ребрах потерпілого в ДТП.
Запам'ятайте: постраждалих у ДТП і впали з висоти до прибуття швидкої чіпати можна тільки якщо там, де вони лежать, небезпечно знаходитися фізично (гарячий будинок або машина, дерево, що нахилилося, вода, що прибуває, і т.п.) . Правило «не рухай і не перевертай потерпілого без життєвої необхідності» написане кров'ю та чорнилом, що виводить страшне слово «інвалідність». Достатньо сказати, що рятувальники іноді воліють розбирати автомобіль навколо потерпілого, ніж насильно витягувати його звідти.
Не потрібно також смикати зайвий раз людей з підозрою на інфаркт або інсульт. Така людина не повинна йти до стаціонару на своїх двох із підтримкою, її потрібно нести на ношах. А якщо ні, то «похід» може коштувати йому дуже дорого.
Ви на 100% впевнені, що у потерпілого вивих, і збираєтеся його вправити. Зупиніться! Поставте собі просте запитання: чи здатні ваші очі випромінювати рентгенівські промені? Якщо відповідь «так», то вам до Нобелівського комітету чи до найближчої психіатричної лікарні. В інших випадках (в умовах, відмінних від тайги або пустелі) не можна вправляти самостійно те, що схоже на вивих. Тому що навіть досвідчений лікар не ризикне визначати таку травму на око. Адекватні дії в подібній ситуації: пошкоджену кінцівку знерухомити, викликати «швидку» та їхати до травмпункту.
Тепер про знерухомлення. Накладання шин – це не примотування зламаної руки до прямої палиці. Якщо вирішили зайнятися накладенням імпровізованої шини, майте на увазі: кінцівку не можна випрямляти насильно! у деяких випадках три найближчі суглоби.
При зупинці кровотеч методом накладання джгута (починаючи з «не там» і закінчуючи «надовго») робиться стільки помилок, що багато фахівців закликають обмежуватися просто тугою пов'язкою, згинати кінцівку в суглобі, що знаходиться вище за постраждалу судину. , або туго тампонувати рану. Найчастіше цього цілком достатньо. При цьому пов'язки не змінюють, а накладають одна на одну. Медики, що прибули за ними, зможуть оперативно оцінити крововтрату.
Ну, а якщо йдеться про найстрашнішу артеріальну кровотечу, не варто витрачати дорогоцінний час на пошуки джгута. Якнайшвидше перетисніть пальцями фонтан червоної крові, інакше до моменту застосування знань із джгутування людина може не дожити.
Навіть у разі артеріальної кровотечі пам'ятаємо, що розрахунковий час накладання джгута не більше 1 години взимку та 1,5...2 годин влітку. А краще незалежно від пори року розпускати джгут кожні 20 хвилин, щоб потім постраждалий не «дякував» за втрачену кінцівку.
Якщо закинути голову, кров з носа йти перестане. Ось тільки чи припиниться кровотеча? Ні. Просто кров стікатиме в носоглотку, а потім у шлунок. Начебто нічого смертельного, але, по-перше, ми не бачимо, чи триває кровотеча чи ні? А по-друге, є така неприємна штука, як криваве блювання.
При носовій кровотечі адекватна допомога: злегка нахилити голову потерпілого вперед, затампонувати ніздрі чистою серветкою або ваткою, змоченою в перекисі водню, а потім уже з'ясовувати причину події. Також радимо прикласти холод до перенісся.
Це найбільш «важкий» пункт програми, тому що, незважаючи на прямі заборони лікарів «ці ліки призначені тільки вам, не радьте його нікому», в нашій культурі прийнято рекомендувати препарати для внутрішнього застосування, виходячи з чарівного методу аналогії – «якщо мені чи ще комусь у цій ситуації допомагало, значить…». Так от – нічого це не означає!
Якщо людині погано, не пропонуйте їй ліки, які допомагали в аналогічній ситуації. По-перше, зовсім не факт, що подібні зовнішні симптоми спричинені тією самою проблемою. По-друге, ліки мають особливості застосування, протипоказання та побічні ефекти, не очевидні для людей без медичної освіти.
Найчастіша «лікарська» помилка – пропонувати нітрогліцерин усім, хто тримається за грудну клітину. Наслідки такої допомоги можуть бути гіршими, ніж можна уявити, аж до різкого зниження тиску до критичного рівня. Єдиний виняток: потерпілий сам вимагає певний препарат або інгалятор. У цьому випадку, швидше за все, він хронік і має рекомендації від лікаря.
При отруєннях зазвичай радять викликати у потерпілого блювоту. Однак цього категорично не можна робити при підозрі на отруєння кислотою, лугом та іншими їдкими речовинами. Якщо блювота виправдана, то не потрібно самостійно використовувати марганцівку, соду і т.п. Все, що потрібно – це багато теплої води.
Найчастіше від насильницького всовування чогось у зуби страждають епілептики. Від ложок, викруток і навіть ножів, за допомогою яких жалісливі громадяни намагаються надати допомогу при нападі, шкоди багато (зламані зуби та травми горла від металевих та обструкції трахеї та бронхів від більш крихких предметів), а користі зазвичай мало. Не треба з усієї сили утримувати епілептика за руки і ноги, досить трохи підтримати голову, щоб уникнути травм, а коли судоми вщухнуть повернути людину набік.
Бабушкино «змасти опік маслом» в'їлося у свідомість цілих поколінь і насилу витравлюється навіть завзятою довбанням «не можна, не можна, не можна». Олія огортає рану плівкою, через неї кисень не має доступу до опіку. Тому рана не загоюватиметься, а біль тільки посилиться. Можна скористатися пантенолом у вигляді спрею. Піна закриває рану, але забезпечує доступ кисню до неї. Правильно охолоджувати вражене місце холодною водою, але тільки не хвилину-дві, а 10–15–20. Якщо несерйозний опік можна скористатися бабусиним рецептом: намажте уражене місце господарським милом. Біль зменшиться і почервоніння пройде.
Лити йод, спирт і зеленку в глибоку рану також безглуздо - ніякої користі це не принесе. Лише шкода. Ці речовини, що містять спирт, створюють на рані глибокий хімічний опік. Він довго гоїться. У деяких випадках може залишитись рубець. Йод та зеленка застосовуються тільки при невеликих подряпинах. В іншому ж «чайникам» безпечніше використовувати перекис водню.
Цей поширений спосіб допомогти людині, яка поперхнулася, не є найбезпечнішим. У певних випадках такі бавовни можуть сприяти ще глибшому проникненню стороннього тіла в дихальні шляхи. Визначити чи потрапить цей випадок у категорію небезпечних заздалегідь не можна, тому найкраща стратегія в цьому випадку – самому постраждалому (наскільки можна без паніки) нахилитися вперед і зробити кілька різких видихів. Або оточуючі можуть обхопити його ззаду під пахви та натиснути на сонячне сплетення (не на груди). Можна стати на коліна і спертися руками об підлогу. Після чого прибрати руки і буквально плюхнутися на груди. Різкий удар грудьми об підлогу випустить назовні велику кількість повітря, а разом з тим і їжу, що застрягла.
За ідеєю робити непрямий масаж серця та штучне дихання повинен уміти кожен, принаймні, цьому навчають, починаючи зі школи. Але якщо ви не вмієте, то краще не братися. А якщо вмієте, то зважте на кілька зауважень. Перше – якщо в людини б'ється серце і промацується пульс, такі заходи не потрібні! Друге, лупити з усієї дурниці по грудині не потрібно і небезпечно. Прекардіальний удар, завданий неспеціалістом, швидше за все, жодної користі не принесе, зате можна зламати ребра та завдати ще купи травм.
Можна дістати скалку з пальця, що злегка проколов шкіру цвях або уламок тарілки, що явно не перерізав палець навпіл. Але ніколи, у жодному разі не можна витягувати жодні предмети з більш-менш серйозної рани. Навіть якщо в людині стирчить шматок іржавого дроту. Якщо переживаєте за інфекцію - так вже пізно, вся зараза вже давно всередині, з нею можна боротися потім, на відміну від кровотечі. Лікарі «швидкої» не для дядька слідчого притримують ножі та інші сторонні речі на місці до моменту, коли постраждалий опиниться в умовах розгорнутої операційної. Тому що в чистому полі, на дорозі або вдома їм не буде чим зупиняти кровотечу, яка може відкритися після вилучення предмета з рани, і заповнювати крововтрату.
Як би страшно не виглядала людина з ножем у грудях, виймати її самому категорично не можна.
Знеболення алкоголем увійшло у фольклор міцніше, ніж хотілося б. Перш ніж запропонувати комусь коньячку для анестезії або сугріву, краще пошукати інші варіанти надання допомоги або утриматися від неї взагалі. По-перше, у п'яному чаді змінюється больова чутливість, а це зайві ворушіння при переломах та утруднення у постановці діагнозу. По-друге, більшість лікарських засобів не розрахована на одночасний прийом з алкоголем. Не кажучи про те, що п'яний пацієнт – це кошмар лікаря, якому потрібно втихомирювати і надавати допомогу одночасно.
Після тривалого перебування на холоді можуть замерзнути деякі частини тіла, особливо пальці рук, ніг та вуха. Найчастіше ми швидко розтираємо замерзле місце, але цього, між іншим, не рекомендується робити. Від переохолодження судини спазмуються, кровообіг уповільнюється, а потім зовсім зупиняється. Судини стають крихкими. Правильно: Поступово відігрійтеся у теплому приміщенні. Пийте гарячий чай із цукром. Але в жодному разі не вживайте алкоголю.
Всі знають, що марганцівка знищує шкідливі бактерії. Але при цьому вона містить мікрокристали, які розчиняються не повністю (повністю - тільки після кип'ятіння) і завдають шкоди організму. Після розчинення слід використовувати фільтр. Це потрібно робити обов'язково, тому що кристалики при попаданні на слизову оболонку шлунка можуть викликати хімічний опік. Правильно: В наш час найкраще використовувати сучасні ліки від отруєння.
Після різних забитих місць з'являється набряк. Не додавайте тепло до місця травми. Така процедура лише збільшить набряк та біль. Правильно: Прикладіть лід і вирушайте якнайшвидше до травмпункту.
Коли піднімається температура, порушується теплообмін. Людині стає холодно через різницю температури тіла та температури в кімнаті. Тому організму здається, що він мерзне. Хворий одягається якнайтепліше. Якщо ви почнете кутатися, розпалене тіло не зможе охолоне і температура не знизиться. Правильно: Розкрийтеся і прикладіть злегка прохолодний вологий рушник до чола. За рецептом лікаря потрібно пити ліки, які знижують жар.
Загалом надавати долікарську допомогу іноді небезпечно - можна нашкодити. У США діє закон «Доброго самаритянина», за яким людину, яка надає долікарську допомогу в невідкладній ситуації, не можна потім тягнути до суду за можливу шкоду. А такі випадки були.
Чи означає це, що потрібно кидати долі, що впав на свавілля, залишати тече кров'ю і залишатися байдужим до чужої біди? Звичайно, ні. Інша річ, що свої дії завжди потрібно порівнювати з компетентністю. А ще уважно слухати чого навчають на ОБЖ і пройти курси першої допомоги. Їх пропонують МНС, Червоний хрест, автошколи, турклуби та безліч інших організацій.
Леонид Щеботанский, Олеся Сосницкая
Дата публікації: 06.07.2023
Публікацію перенесено на новую страницу.
Statistics: 248