З усіх досліджень, що використовуються для отримання зображення внутрішніх органів, УЗД є найбезпечнішим і одним із найбільш чутливих методів.
Ультразвукове дослідження - це один із багатьох методів, які застосовуються в медицині для отримання зображення внутрішніх органів.
Як це видно з назви методики, при цьому дослідженні тіло людини "просвічується" ультразвуковими хвилями, які не відносяться до класу іонізуючих випромінювань і тому менш небезпечні для людини в порівнянні з рентгенівськими променями. Отримання зображення за допомогою ультразвуку засноване на відображенні ультразвукових хвиль від меж розділу різних за густиною середовищ, наприклад кордонів органів людського організму. Під час ультразвукового дослідження до тіла в певних місцях прикладається (або вводиться всередину порожнистих органів) спеціальний датчик (іноді званий "трасд'юсер"), що містить джерело і приймач ультразвукових хвиль. Для покращення проведення ультразвукових хвиль на датчик наноситься невелика кількість спеціального гелю. Дані, отримані від датчика, обробляються спеціальним комп'ютером і на екрані приладу лікар може спостерігати зображення органу, що досліджується. Більшість ультразвукових досліджень спеціальної підготовки не требуется.
Особливості відображення ультразвукових хвиль не дозволяють бачити зображення органів, що містять повітря або газ (наприклад, легені або кишечник), але з успіхом можуть застосовуватися для аналізу структури "щільних" органів (печінки, нирок, селезінки, серця, щитовидної) залози, молочних залоз, передміхурової залози (простати), матки та яєчників, суглобів та багатьох інших). При цьому можна побачити контури органу, його внутрішню структуру, а також наявність або відсутність у ньому будь-яких сторонніх утворень, наприклад, каменів у жовчному міхурі.
З усіх досліджень, що використовуються для отримання зображення внутрішніх органів, УЗД є найбезпечнішим і одним з найбільш чутливих методів. Введення його в широку клінічну практику дозволило значно покращити якість та доступність діагностики багатьох захворювань людини.
Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини
Що таке ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини?
Це метод отримання зображення органів черевної порожнини (печінки, жовчного міхура, селезінки, підшлункової залози та ряду інших) із застосуванням ультразвуку. При цьому можна побачити та оцінити контури органу, його внутрішню структуру, а також наявність чи відсутність у ньому будь-яких сторонніх утворень.
Як підготуватися до УЗД органів черевної порожнини?
Наявність великої кількості газу в шлунку та кишечнику, а також процес перетравлення їжі перешкоджають нормальному проходженню ультразвукових хвиль у черевній порожнині.
Тому для досягнення найкращої ультразвукової "видимості" Ви повинні дотримуватися наступних рекомендацій:
За дві доби до дослідження рекомендується виключити з Вашого раціону продукти, що підсилюють газоутворення в кишечнику (овочі, що містять велику кількість рослинної клітковини, що важко перетравлюється - капусту, горох, квасоля; молоко; продукти з високим вмістом вуглеводів - тістечка, торти і т.д. .).
Якщо Ви страждаєте на метеоризм, то необхідно прийняти активоване вугілля або інший ентеросорбент за 12-16 годин до дослідження (тобто, напередодні ввечері). Необхідну кількість активованого вугілля або іншого ентеросорбенту варто обговорити з лікарем чи медсестрою.
У день дослідження Ви не повинні їсти та пити протягом 4-6 годин перед дослідженням (якщо УЗД проводиться у першій половині дня, його бажано виконувати натще). У випадку, якщо у призначений для дослідження час Ви змушені приймати будь-які лікарські препарати, необхідно порадитися з Вашим лікарем для вирішення питання про можливість пізнішого їх прийому.
Як виконуватиметься УЗД органів черевної порожнини?
Вам запропонують роздягнутися до пояса і лягти на кушетку. На шкіру живота Вам буде нанесено невелику кількість гелю, що сприяє проходженню ультразвуку. Після цього лікар за допомогою спеціального датчика "оглядатиме" Ваші органи черевної порожнини, при цьому Ви можете відчувати тиск і, рідко, легку вібрацію в області розташування датчика.
Ультразвукові хвилі не є небезпечними для організму людини, тому тривалість дослідження не вплине на Вас шкідливого впливу. Зазвичай УЗД органів черевної порожнини продовжується від 5 до 20 хв.
Після закінчення дослідження залишки гелю зітріть серветкою або рушником.
Як дізнатися результати Вашого дослідження?
Результати УЗД органів черевної порожнини слід обговорити з Вашим лікарем. Протокол дослідження, як правило, буває готовий, протягом години.
Ехокардіографія
Що таке ехокардіограма?
Це дослідження, яке проводиться для дослідження функції, руху та структури вашого серця. Невелика кількість гелю наноситься на поверхню грудної клітки і пристрій типу мікрофона, що називається ультразвуковий датчик (трансд'юсер), щільно притискається до грудей і пересувається в різних напрямках. Ультразвукові хвилі, що посилаються датчиком, повертаються з вашого серця до мікрофона. Ці "луна"-сигнали перетворяться комп'ютером на зображення на екрані апарата, яким лікар оцінює структуру і функцію серця.
Як Ви повинні підготуватися до ехокардіографії?
Спеціальна підготовка до цього дослідження не потрібна.
Ви можете їсти і пити як завжди.
Ви можете приймати звичайні ліки.
Вас запросять до ехокардіографічного кабінету: коли все вже буде готове для проведення дослідження.
Що станеться під час ехокардіографії?
Дослідження не завдасть Вам будь-яких проблем.
Вам допоможуть лягти на кушетку та попросять лежати нерухомо деякий час.
Доктор приставить ультразвуковий датчик до вашої грудної клітки. Ви можете відчути холод та відчути тиск від датчика, але болю не буде.
Під час ехокардіографії не використовується рентгенівське чи інше радіоактивне випромінювання; а також не буває ускладнень чи хворобливих побічних ефектів. Гель, що використовується під час дослідження, не викликає подразнення шкіри, а після дослідження легко видаляється серветкою.
Дослідження зазвичай займає 15 - 45 хвилин.
Що відбудеться після ехокардіографічного дослідження?
Одразу після дослідження Ви можете вести ваш звичайний спосіб життя. Результати дослідження будуть передані до Вашого лікаря, з яким їх варто обговорити.
УЗД щитовидної залізи
Що таке ультразвукове дослідження (УЗД) щитовидної залози?
Це метод отримання зображення щитовидної залози із застосуванням ультразвуку. При цьому можна побачити контури органу, його внутрішню структуру, а також наявність або відсутність у ньому будь-яких сторонніх утворень. Як підготуватися до УЗД щитовидної залози?
УЗД щитовидної залози не потребує спеціальної підготовки. Ви можете їсти, пити та приймати лікарські препарати, як звичайно.
Як виконуватиметься УЗД щитовидної залози?
УЗД щитовидної залози виконується за допомогою спеціальних УЗ-випромінювачів та подальшого комп'ютерного аналізу відбитого УЗ-променя.
Вам запропонують лягти на кушетку. На шкіру передньої поверхні шиї Вам буде нанесена невелика кількість прозорого гелю, що не залишає слідів, що сприяє проходженню ультразвуку. Після цього лікар за допомогою спеціального датчика "оглядатиме" Вашу щитовидну залозу, при цьому Ви можете відчувати тиск і, рідко, легку вібрацію в області розташування датчика.
Ультразвукові хвилі не є небезпечними для організму людини, тому тривалість дослідження не вплине на Вас шкідливого впливу. Зазвичай УЗД щитовидної залози триває від 5 до 20 хв.
Після закінчення дослідження залишки гелю зітріть серветкою або рушником. Як дізнатися про результати Вашого дослідження?
Результати УЗД щитовидної залози слід обговорити з Вашим лікарем. Підготовка протоколу дослідження зазвичай займає близько години.
УЗД молочних залоз
Що таке ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз?
Цей метод є менш чутливим у порівнянні з мамографією (рентгенівське дослідження молочних залоз), але абсолютно безпечним методом діагностики захворювань молочних залоз. При цьому можна побачити їхні контури, внутрішню структуру, а також наявність чи відсутність у них будь-яких сторонніх утворень.
Як підготуватися до УЗД молочних залоз?
УЗД молочних залоз не потребує спеціальної підготовки. Ви можете їсти, пити та приймати лікарські препарати, як звичайно.
Як виконуватиметься УЗД молочних залоз?
УЗД молочних залоз виконується за допомогою спеціальних ультразвукових випромінювачів та подальшого комп'ютерного аналізу відбитого ультразвукових хвиль.
Вам запропонують роздягнутися до пояса і лягти на кушетку. На шкіру грудей Вам буде нанесена невелика кількість прозорого гелю, що не залишає слідів, що сприяє проходженню ультразвуку. Після цього лікар за допомогою спеціального датчика "оглядатиме" Ваші молочні залози, при цьому Ви можете відчувати тиск і, рідко, легку вібрацію в області розташування датчика.
Ультразвукові хвилі не є небезпечними для організму людини, тому тривалість дослідження не вплине на Вас шкідливого впливу. Зазвичай УЗД молочних залоз триває від 5 до 20 хв.
Після закінчення дослідження залишки гелю зітріть серветкою або рушником. Як дізнатися про результати Вашого дослідження?
Результати УЗД молочних залоз слід обговорити з Вашим лікарем. Підготовка протоколу зазвичай займає близько години.
УЗД сечового міхура і передміхурової залози
Що таке ультразвукове дослідження (УЗД) сечового міхура та передміхурової залози?
Це метод отримання зображення сечового міхура та передміхурової залози із застосуванням ультразвуку. При цьому можна побачити контури цих органів, їхню внутрішню структуру, а також наявність або відсутність у них будь-яких сторонніх утворень.
Як підготуватися до УЗД сечового міхура та передміхурової залози?
Для досягнення найкращої видимості сечового міхура та передміхурової залози необхідно, щоб сечовий міхур був наповнений. Тому перед дослідженням Ви повинні досягти відчуття повного сечового міхура. Для цього за дві години до виконання УЗД сечового міхура та передміхурової залози Вам слід випити близько 2 літрів будь-якої рідини. Мочитися до виконання дослідження не можна.
У випадку, якщо Ви страждаєте набряками, Вам необхідно додатково обговорити підготовку до дослідження з Вашим лікарем. Як виконуватиметься УЗД сечового міхура та передміхурової залози?
Як буде виконуватися УЗД сечового міхура та передміхурової залози?
УЗД сечового міхура та передміхурової залози виконується за допомогою спеціальних УЗ-випромінювачів та наступного комп'ютерного аналізу відбитого УЗ-променя
Вам запропонують звільнити живіт від одягу та лягти на кушетку. На шкіру живота Вам нанесуть невелику кількість прозорого гелю, що не залишає слідів, що сприяє проходженню ультразвуку. Після цього лікар за допомогою спеціального датчика "оглядатиме" Ваші внутрішні органи, при цьому Ви можете відчувати тиск і, рідко, легку вібрацію в області розташування датчика.
При деяких захворюваннях передміхурової залози для досягнення більшої інформативності дослідження може застосовуватись спеціальний ректальний датчик. Цей датчик вводиться в пряму кишку для огляду передміхурової залози "зсередини". Для дотримання стерильності при використанні ректального датчика на нього надягається одноразовий чохол (з цією метою можна використовувати стандартний презерватив). При використанні ректального датчика дослідження проводиться у положенні обстежуваного на боці.
Ультразвукові хвилі не є небезпечними для організму людини, тому тривалість дослідження не вплине на Вас шкідливого впливу. Зазвичай УЗД сечового міхура та передміхурової залози триває від 5 до 20 хв.
Після закінчення дослідження залишки гелю зітріть серветкою або рушником.
Ви можете помочитися одразу після дослідження.
Як дізнатися результати Вашого дослідження?
Результати УЗД сечового міхура та передміхурової залози слід обговорити з Вашим лікарем. Підготовка протоколу дослідження зазвичай займає близько години.
Ультразвукове дослідження сечового міхуря, матки та яєчників
Що таке ультразвукове дослідження (УЗД) сечового міхура, матки та яєчників?
Це метод отримання зображення сечового міхура, матки та яєчників із застосуванням ультразвуку. При цьому можна побачити контури цих органів, їхню внутрішню структуру, а також наявність або відсутність у них будь-яких сторонніх утворень.
Як підготуватися до УЗД?
Для досягнення найкращої видимості сечового міхура, матки та яєчників необхідно, щоб сечовий міхур був наповнений. Тому перед дослідженням Ви повинні досягти відчуття повного сечового міхура. Для цього за дві години до виконання УЗД сечового міхура, матки та яєчників Вам слід випити близько 2 літрів будь-якої рідини. Мочитися до виконання дослідження не можна.
У випадку, якщо Ви страждаєте набряками, Вам необхідно додатково обговорити підготовку до дослідження з Вашим лікарем. Як виконуватиметься УЗД сечового міхура, матки та яєчників?
УЗД сечового міхура, матки та яєчників виконується за допомогою спеціальних УЗ-випромінювачів та подальшого комп'ютерного аналізу відбитого УЗ-променя.
Вам запропонують звільнити живіт від одягу та лягти на кушетку. На шкіру живота Вам нанесуть невелику кількість прозорого гелю, що не залишає слідів, що сприяє проходженню ультразвуку. Після цього лікар за допомогою спеціального датчика "оглядатиме" Ваші внутрішні органи, при цьому Ви можете відчувати тиск і, рідко, легку вібрацію в області розташування датчика.
При деяких захворюваннях матки та яєчників для досягнення більшої інформативності дослідження може застосовуватися спеціальний датчик піхви. Цей датчик вводиться в піхву для огляду матки та яєчників "зсередини". Для дотримання стерильності при використанні піхвового датчика на нього надягається одноразовий чохол (з цією метою можна використовувати стандартний презерватив).
Ультразвукові хвилі не є небезпечними для організму людини, тому тривалість дослідження не вплине на Вас (і на Вашу майбутню дитину, якщо УЗД матки виконується під час вагітності) шкідливого впливу. Зазвичай УЗД сечового міхура, матки та яєчників триває від 5 до 20 хв.
Після закінчення дослідження залишки гелю зітріть серветкою або рушником.
Ви можете помочитися одразу після дослідження.
Як дізнатися про результати Вашого дослідження?
Результати УЗД сечового міхура, матки та яєчників слід обговорити з Вашим лікарем. Підготовка протоколу дослідження зазвичай займає близько години.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я