Реклама:
Руки - візитної картки людини. Важко посперечатися із цим твердженням. Перше, що впадає у вічі при зустрічі з людиною - це його обличчя і руки.
І якщо косметологи вже сьогодні навчилися досить успішно приховувати вік, працюючи зі шкірою обличчя, руки досить часто можуть розповісти нам і про вік їхнього володаря, і про його соціальне становище, і про рівень культури, деякі риси характеру та звичках. Крім того, найчастіше зміна стану шкіри рук є першим "сигналом" багатьох захворювань. А безліч нетрадиційних методик, наприклад, акупунктура, використовують точки, розташовані на руках, для впливу на весь організм!
Тому не дивно, що при омолодженні організму традиційно багато уваги приділяється омолодження та догляду за руками. Не секрет, що існує досить багато методик омолодження, але досягти потрібного естетичного ефекту при роботі зі шкірою рук часто досить складно. У зв'язку з цим косметологи рекомендують ставитись з увагою до шкіри рук якомога раніше. Адже біологічний процес старіння шкіри починається вже з 25 років, тому розробляється безліч профілактичних методик догляду за руками.
Але спочатку давайте розберемося, чому відбувається старіння шкіри, що сприяє появі сухої шкіри. Існує кілька теорій старіння організму людини. Всі вони говорять про прогресуючий з часом біологічний дисбаланс в організмі, що розвивається гормональної перебудови, перші ознаки яких проявляються на "дзеркалі" тіла людини - його шкіри. Зменшується відтворення нових клітин у базальному шарі шкіри, порушується обмін жирів та білковий склад, виникає дефіцит води. Разом з тим, погіршується мікроциркуляція в капілярах шкіри, порушується робота меланоцитів – спеціальних клітин, що виробляють при засмагі особливий пігмент – меланін. У результаті шкірі з'являються пігментні плями. Через погіршення роботи клітин сполучної тканини – фібробластів, порушується синтез колагену та еластину, що призводить до зниження щільності, еластичності та пружності шкіри. Шкіра стає в'ялою, грубою, втрачається здатність до природної деформації, коли при різних впливах можлива "залишкова деформація" шкіри - поява складок та глибоких зморшок.
Крім того, старінню шкіри сприяє систематична неконтрольована засмага, коли під впливом ультрафіолетового випромінювання сонця відбувається перетворення нейтральних молекул клітин на заряджені частинки - вільні радикали. Ці сполуки руйнують клітину зсередини, сприяючи ранній загибелі. Погіршення стану та раннього старіння шкіри сприяє постійне обвітрювання, перепад температур, неправильний підбір дуже сильної (агресивної) косметики, неправильне накладення косметики. Тому так важливий насамперед профілактичний догляд за шкірою вже порівняно молодому віці.
Так, при настанні холодів косметологи рекомендують одягати рукавички вже за температури +7-8 градусів. А влітку намагатися не перестаратися із засмагою на сонці. Оптимальний час для засмаги - 2-3 години вранці та 2-3 години після обіду, коли інтенсивність сонячної радіації не така висока.
При сухій шкірі рекомендується використовувати спеціальні креми, які потрібно наносити після кожного контакту з водою перед виходом на вулицю. Крім того, не рекомендується мити посуд та прати без рукавичок. Необхідно регулярно робити маски, притирання та масляні ванни для рук.
Для профілактики появи пігментних плям рекомендують використовувати спеціальні креми для рук із так званими сонцезахисними фільтрами. Для усунення пігментних плям, що вже з'явилися, застосовують відбілюючі сироватки і маски, а також використовують методи шліфування шкіри, про які ми поговоримо трохи нижче. Для закріплення та підтримки ефекту необхідно користуватися кремами, що відбілюють.
Почервоніла шкіра рук буває при порушенні мікроциркуляції, чому сприяє систематичне переохолодження або перегрів шкіри рук, куріння, судинні захворювання тощо. Для поліпшення кровообігу можна використовувати масаж кистей рук, радять частіше піднімати руки вгору, використовувати живильні креми. Якщо проблема не зникає, необхідно проконсультуватися з лікарем, який порекомендує препарати, що покращують кровообіг.
Крім того, рекомендується періодично робити тонізуючі ванни з настою листя кропиви, настою або відвару шавлії та інших лікарських трав. У салонах у складі різних комплексних програм найчастіше пропонують теплі парафінові ванни, які пом'якшують шкіру рук і кутикул, омолоджують шкіру.
Поряд із застосуванням різних масок і кремів дуже корисний масаж кистей рук. Цей масаж косметологи зазвичай проводять перед манікюром, використанням різних масок і кремів, оскільки, покращуючи кровопостачання та посилюючи обмінні процеси в тканинах, він тим самим покращує загальний стан шкіри, стимулює ріст нігтів, робить їх міцнішими та естетичнішими. Масаж слід проводити, масажуючи пальці та кисті по ходу кровоносних та лімфатичних судин, а також обертаючи та розминаючи міжфалангові суглоби пальців. При цьому можна використовувати різні олії, наприклад мигдальне масло. Як відомо, на руках є безліч рецепторів, які пов'язані із внутрішніми органами тіла людини. Так, при проблемах із серцем рекомендують масажувати мізинець, а масаж великого пальця стимулює діяльність головного мозку, а також діє тонізуюче на весь організм. Масаж вказівного пальця сприяє хорошій роботі шлунка, середнього – кишечника, а безіменного – печінці. Разом з тим, від стану внутрішніх органів залежить стан шкіри, у тому числі і шкіри рук. Саме тому косметологи включають масаж рук у безліч косметичних процедур.
В якості засобів, які можна використовувати як для профілактики старіння шкіри, так і при ознаках в'ялої, огрубілої шкіри, для розгладження зморшок застосовують різноманітні маски та креми. Найчастіше ці засоби застосовують не лише самостійно, а й як підготовку до більш серйозних процедур, а також для закріплення та підтримки ефекту після проведення відбілювання, шліфування шкіри та інших процедур.
Так, ефективним засобом омолодження шкіри обличчя та рук, усунення зморшок та вугрів, підвищення тонусу шкіри є масляний екстракт зародків пшениці. Його лікувальні властивості засновані на унікальному наборі найцінніших вітамінів та амінокислот, що містяться у зародку пшениці. В екстракті містяться вітаміни: В1, В2, В3, В6, В15, Е, Р, В-каротин, ергостерин, пантотенова та фолієва кислоти, а також значна кількість мікро- та макроелементів. Цей екстракт стимулює кровообіг, позитивно діє при синдромі сухої шкіри, покращує клітинне та тканинне дихання, потенціюючи засвоєння кисню.
Прикладом також може бути масляний екстракт дягиля, який має антисептичний ефект, знімає запалення та сухість шкіри, активує процеси кровопостачання, зміцнюючи стінки капілярів, покращує регенерацію шкіри. Має здатність нейтралізувати токсичні речовини. Під дією екстракту дягиля відновлюється пружність та еластичність шкіри, шкіра розгладжується.
У тих випадках, коли необхідно приховати пігментні плями, існує цілий арсенал професійних відбілюючих засобів. Підходити до вибору цих коштів потрібно з обережністю, оскільки деякі з них можуть бути дуже токсичними.
Найбільш сильними відбілюючими властивостями володіє гідрохінон. Він є і найбільш токсичним. Саме завдяки своїй токсичності гідрохінон пригнічує життєдіяльність клітин, а особливо життєдіяльність меланоцитів, що виробляють меланін. В результаті відбувається зменшення вироблення пігменту, шкіра світлішає. Але цей засіб необхідно застосовувати тільки під контролем фахівця, тому що через його токсичність можливий розвиток безлічі побічних ефектів, серед яких і рідкісне захворювання шкіри - охроноз, що супроводжується потемнінням шкіри.М'якший ефект має арбутин - глікозильований гідрохінон. Цей засіб вважається нетоксичним, але і відбілюючий ефект його слабший, який полягає в блокуванні тироксинази - ферменту, що сприяє виробленню меланіну в шкірі. В результаті вироблення меланіну зменшується, шкіра світлішає. Аналогічним механізмом дії має і койева кислота, яка сприяє ще й відлущування шкіри. Це слаботоксична кислота, але її застосування обмежене тим, що вона часто викликає алергічні реакції.
В якості відбілюючих засобів використовують також цілу лінію кислот (АНА-кислоти), які мають і відлущувальний ефект, а тому використовуються при хімічному пілінгу.
Відбілюючі серії є в багатьох лініях професійної косметики: Yon-Ka, Danne, Academie, Lacrima, Institute Esthederm, Decleor та інших. Кожна марка використовує свій склад для боротьби з пігментацією.
Так, у Yon-Ka це гліколева, молочна, винна, лимонна та саліцилова кислоти. У Danne - ті ж кислоти плюс соєва олія та олія зародків пшениці. Лінія, що відбілює, Lacrima містить комплекс фруктових кислот і койєву кислоту. Academie використовує AHA-кислоти (альфагідроксикислоти), а також лимонний та огірковий екстракти. Decleor пропонує боротися з пігментними плямами за допомогою вітаміну С, комплексу ефірних олій неролі, лимона, петрушки та рослинного комплексу, що відбілює, до якого входять екстракти кори японського білого тутового дерева і грейпфрута. Сироватка проти пігментних плям Institut Esthederm містить комплекс "гіпопігментин", який складається з екстракту кореня шовковиці та деривату грейпфрута, а також екстрактів листя мучниці, білої берези та солодки. Російські виробники також пропонують цілу серію засобів відбілювання. Наприклад, компанія "Техкон" пропонує серію косметики "Ваша Світлість".
Але перед тим, як приступати до впливу на шкіру в салоні, слід з'ясувати причини появи пігментних плям. Як відомо, пігментація може виникнути як наслідок багатьох чинників. Найчастіше вона з'являється у любителів багато засмагати, але може бути викликана і цілим рядом захворювань – від хвороб внутрішніх органів та гормональних порушень до розвитку пухлини шкіри – меланоми. У цих випадках застосування засобів для відбілювання шкіри неприпустимо! Щоб зменшити або видалити пігментні плями, потрібно прибрати причину їх виникнення.
Тому рекомендується не застосовувати косметичні продукти на свій страх і ризик, а звернутися до фахівців - косметолога або лікаря-дерматолога. Це дозволить вам уникнути можливих неприємних несподіванок.
Як бути в тих випадках, коли вищеописані процедури не мають бажаного ефекту? Для цього в косметології існує цілий арсенал більш дорогих, але й ефективніших методик.
Однією з найпоширеніших методів омолодження, що застосовуються в косметичних салонах, є шліфування шкіри або пілінг. За допомогою цього методу вдається отримати хороший естетичний ефект як при в'ялій, сухій шкірі зі зморшками, так і для приховування пігментних плям.
Найчастіше для проведення поверхневого та глибокого шліфування використовують гліколеві пілінги та лікування шкіри ретиноїдами, при проведенні яких видаляються шари мертвих клітин з поверхні шкіри, а також стимулюється зростання нових клітин, що призводить до відновлення шкіри. Шкіра стає більш пружною та натягнутою, вирівнюється колір шкіри, зникають дрібні дефекти, зморшки. За допомогою цих препаратів відбувається підготовка шкіри до лазерного пілінгу.
Після проведення поверхневого пілінгу зміни шкіри мізерні. Так як відкидається лише роговий шар епідермісу, при цій маніпуляції не утворюються скоринки, шкіра залишається сухою. Безпосередньо після процедури може бути невелика еритема (почервоніння шкіри), а наступні дні відзначається помірне лущення шкіри.
При глибокому пілінгу ушкоджується не тільки епідерміс, а й сосочки дерми. Тому після процедури відзначаються множинні крапкові крововиливи на шкірі, закінчення міжтканинної рідини. При загоєнні утворюються струп, який самостійно проходить протягом двох тижнів. До двох місяців може бути почервоніння шкіри.
Найбільш помітні результати спостерігаються зазвичай при світлій шкірі, дещо гірше - при темній. Хімічний пілінг ефективний не тільки при старіючій шкірі, але і при пігментних плямах, що виникли після вагітності, прийому протизаплідних засобів, впливу ультрафіолету. За рекомендаціями косметологів оптимальний час виконання будь-якого пілінгу – осінній – весняний період, коли сонячна активність мінімальна. При пошкодженні шкіри та запальних процесах на шкірі пілінг протипоказаний.Лазерне шліфування шкіри є найсучаснішим методом пілінгу, при якому використовується високоточна апаратура - карбондіоксидний або ербієвий лазер. Цей метод дозволяє безкровно і майже безболісно "випарувати" поверхневий шар шкіри разом із зморшками, пігментними плямами, рубцями. При цьому за рахунок апаратури стає можливим найбільш точно дозувати навантаження та вибирати точки впливу, а також забезпечувати малу травматичність та короткий період загоєння.
Крім того, при лазерному шліфуванні крім впливу на поверхневий шар шкіри відбувається скорочення колагенових волокон глибоких шарів, що викликає додатково ефект істинної підтяжки шкіри, в результаті чого розгладжуються не тільки дрібні поверхневі, але і глибші зморшки.Ця процедура не вимагає госпіталізації, тому після її завершення одразу можна їхати додому. Але протягом чотирьох-п'яти днів після процедури шкіра має бути захищена від сонця спеціальною маззю або плівкою. А протягом приблизно двох тижнів зберігається еритема - шкіра виглядає рожевою, ніби "обгорілою" на сонці. Дуже скоро шкіра набуває свого звичайного вигляду, а для закріплення ефекту косметологи призначають спеціальні мазі та креми. Рубцов та інших слідів на шкірі після лазерного впливу залишається. Метод лазерного шліфування шкіри протипоказаний при загостренні захворювань шкіри, а також при герпесі.
Ще одним методом шліфування шкіри є мікродермабразія, при якому в умовах вакууму шкіра піддається обробці абсолютно стерильними мікроскопічними частинками - кристалами окису алюмінію. Цей метод проводиться також за допомогою апаратури, що дозволяє контролювати вплив і робить шліфування максимально щадним. Хорошими показниками цього є короткий реабілітаційний період і швидке зростання шкіри. При мікродермабразії ховається пігментація, забираються зморшки, розтяжки та рубці, хороші результати виходять при в'янучій, проблемній жирній шкірі.
Після проведення процедури ніякої еритеми немає, а тому можна відразу вирушати на роботу або в гості. Зазвичай після шліфування шкіри проводиться катіодермія (електрофорез) різних поживних косметичних складів. А потім накладається маска для стягування пір за типом шкіри. Наприкінці накладається денний крем. Цей метод протипоказаний при куперозі, дерматозі в активній стадії, а також при висипі вугрів.
Серед порівняно нових методик омолодження шкіри рук слід згадати мезотерапію. При цьому методі використовуються гомеопатичні та алопатичні засоби, які у малих дозах вводяться під шкіру за допомогою поверхневих обколів. Після введення препаратів покращується обмін речовин у шкірі, відбувається розгладження зморшок, покращується тонус та загальний стан шкіри.
Досить ефективною для омолодження шкіри є і оксипункція (так звана киснева ін'єкція), коли під тиском кисню без використання голок внутрішньошкірно вводяться різні мезотерапевтичні коктейлі. Для проведення цієї процедури використовується апаратура, що подає кисень під високим (2 бари) тиском. Приклад такого апарату є Oxy Megastation.При цьому спеціально розроблені препарати наносяться на проблемну ділянку шкіри, потім за допомогою насадки під тиском кисню вводяться аж до базального шару епідермісу. Крім дії препаратів, що вводяться на шкіру, великий вплив надає і сам кисень, тому що забезпечується хороша оксигенація тканин. В результаті посилюються обмінні процеси, клітини швидше розмножуються, шкіра розгладжується, омолоджується. При проведенні методики відсутні можливі для звичайної мезотерапії побічні ефекти (рубці, синці, еритема та лущення шкіри). Завершує процедуру киснева маска, можливо з додаванням аромамасел. За допомогою цього методу може бути проведений курс лікування, що омолоджує, так і відбілює шкіру. Крім того, апарат Oxy Megastation може бути використаний і для проведення вакуумного масажу, збагаченої киснем мікродермабразії, ароматерапії.
Таким чином, існує цілий арсенал засобів для омолодження та відбілювання шкіри рук. Разом з тим, варто пам'ятати, що саме шкіра рук найбільш тісно контактує із зовнішнім середовищем, а тому найбільш сильно схильна до її впливу. Як наслідок – з віком стає досить складно приховати зміни на цих ділянках шкіри. Саме тому косметологи рекомендують якомога раніше звертати увагу на шкіру рук, приділяти їй якнайбільше часу вже в молодому віці. Тому що легше попередити, ніж лікувати. Тільки розумне використання всіх наведених вище рекомендацій у комплексі дозволить зберегти вам свою шкіру здоровою та естетичною на довгий час.
Дмитро Заїкін
Дата публікації: 05.05.2023
Публікацію перенесено на новую страницу.
Statistics: 272