Реклама:
Зараз у моді натуральність – якщо косметика, то на рослинній основі, якщо їжа, то без барвників та консервантів, якщо лікування, то засобами та методами, які були популярними до появи хімічної промисловості. Один із таких методів – лікування п'явками.
Саме тому, що я терапевт і все життя лікувала людей. Був час, коли довелося піти: грошей лікарям зовсім не платили. Але потім захотілося повернутись до лікувальної роботи. І, подумавши, чим можу допомогти людям, я вирішила, що найвірніший шлях – гірудотерапія. Закінчила курси Російської медичної академії постдипломної освіти з гірудотерапії, вивчила метод, почала займатися справою, і мені дуже подобається. Гірудотерапія відома понад 4000 років і за цей час нічим не дискредитувала себе.
Призначаючи будь-які ліки, потрібно бути дуже обережним. Вони дають масу побічних ефектів, у пацієнтів часто бувають алергічні реакції або, наприклад, дисбактеріоз при передозуванні або підвищеній чутливості до антибіотиків. Ми, лікарі, завжди чекаємо і часто отримуємо такий негатив. При цьому класичні ліки діють зазвичай лише на якусь частину патологічного ланцюжка, а гірудотерапія відновлює весь організм. Протипоказань до неї дуже небагато: гемофілія, коли кров у принципі не зупиняється, та геморагічні діатези з підвищеною ламкістю судин. Ускладнень немає, побічних ефектів немає. Є реакція на постановку п'явок - свербіж шкіри, але він проходить максимум за пару днів.
Кусають в одній зоні, але працюють з кров'ю та судинами, а це вплив на весь організм. Ставлячи п'явки з приводу одного захворювання, ми часто отримуємо "побічний ефект" у вигляді покращення та в інших областях. Наприклад, лікуємо варикоз, а паралельно відновлюється серцевий ритм та знижується артеріальний тиск, покращується сон та загальне самопочуття. Або підвищується потенція, що також до речі.
Звісно, не всі. У природі панацеї немає, і коли про неї починають говорити, це привід задуматися. Але всі стани, при яких порушується кровообіг і змінюються властивості крові, це сфера діяльності гірудотерапії. Серцево-судинні захворювання, порушення мозкового кровообігу, посттравматичні стани, реабілітація в післяопераційний період, запальні процеси... П'явка має дуже широкий спектр застосування. Речовина, яку вона впорскує в кров, - відмінний імунокоректор, що дозволяє організму самому боротися з напастями і відновлюватися.
Переважна більшість - ті, хто пройшов уже все і вся, і розчарувався в інших методах лікування, або переконані противники медикаментозної терапії. Найвірніші пацієнти - люди, які страждають на варикозне розширення вен і тромбофлебіту. Академічна медицина допомагає їм недостатньо, а гірудотерапія по-справжньому змінює якість життя. Естетичний ефект, щоправда, невеликий - ми вени не видаляємо і склерозуємо,- але життя стає краще. Дуже добре допомагають п'явки при корінцевому синдромі – радикуліті. Щоб підтримувати себе у нормальному стані, таким пацієнтам рекомендується залежно від хвороби один-три курси на рік. А так ходять люди різного віку. Жінок більше, але жінок загалом більше. Натомість чоловіки – правильніші пацієнти, аналітично підходять до лікування – фіксують свої відчуття, з ними простіше розмовляти, відстежувати процес. Жінки найбільш емоційні в оцінках.
Переважна більшість випадків це власна ініціатива. На жаль, лікарі дуже мало знають про гірудотерапію, щоб направляти своїх пацієнтів до фахівця. Крім того, більшість лікарів негативно ставляться до такої практики. Причому виключно через гидливе, з відтінком страху ставлення до цієї істоти: гидота, гидота, страшно кусається і взагалі жах повний.
За всього поганого ставлення шарлатанством метод ніхто не вважає - приводу немає. Але я стикалася з тим, що медики, які займають досить значні пости в московських лікувальних закладах, відмовлялися навіть влаштувати для підлеглих лекцію про гірудотерапію, розширити кругозір своїх лікарів і свій власний і, можливо, задуматися про застосування методу у себе в клініці. Що це – консерватизм, лінощі, я не знаю. Багато, мабуть, причин. Але з урядових клінік гірудотерапія нікуди не пропадала протягом усього радянського періоду, і біофабрика в Питомій, де вирощують п'явок, взагалі була створена в 1937 за особистим наказом Сталіна. А в XIX столітті спосіб був майже повністю застосовуваним. Будь-якому пацієнту призначали касторку, клізму та п'явок – очищення кишечника та очищення крові.
Методика взагалі входить до переліку державних гарантій ЗМС, обов'язкового медичного страхування, і повинна відпускатися в держустановах. Але більшість лікарень і поліклінік не хочуть мати у себе такі кабінети, тому зараз гірудотерапевти мешкають в основному в комерційних установах. Вартість наших послуг поступово зростає - за рахунок популярності і недоступності в безкоштовному секторі - і зараз становить від 150 до 250 рублів за сеанс.
Болючість - один із міфів. З усіх кусачих істот п'явка завдає найменше неприємних відчуттів. Комар, тим паче бджола кусають набагато болючіше. Це дуже делікатна істота, ідеальне створення природи, що вміє лікувати решту всіх живих істот. П'явка вводить знеболювальні речовини протизапальні. Біль – це взагалі не проблема. Іноді, але не часто пацієнтів непокоїть, що кровотеча виявляється сильнішою, ніж вони передбачали.
По-різному, загалом 8-10 годин. Ми перев'язуємо ранку, кладемо прокладки з поглинаючого матеріалу, щоб не забруднився одяг і людина могла займатися звичайними справами. До того ж, перед курсом ми завжди розповідаємо, що і як відбуватиметься, даємо докладну пам'ятку та залишаємо свої контактні телефони. Але, знаєте, буквально всі мої пацієнти, які і укусів спочатку боялися і боялися на п'явок дивитися, після появи результатів перестають звертати увагу на кровотечу, перев'язки, свербіж після укусу.
Залежно від проблеми, яку вирішуємо. Як правило, при хронічних захворюваннях до четвертого сеансу людина відчуває зміни. Якщо гострі, наприклад, гайморит, радикуліт або тендовагініт, то це перший-другий сеанси. Тендовагініт, запалення сухожилля, в академічній медицині лікується фізіотерапевтичними та медикаментозними методами близько двох місяців, гірудотерапія справляється за два дні.
По-перше, можна орієнтуватися на систему кровообігу - розташування судин та напрямки кровотоку. По-друге, виходити з принципів рефлексотерапії та розміщувати п'явок по меридіанах та в біоактивних точках. По-третє, існують шкірні зони відповідності – кожна відповідає за роботу певного органу. Який шлях вибрати – вирішує лікар, і для кожного пацієнта спрацьовує своя методика. І тут якраз дуже корисна повноцінна медична освіта.
На Землі живе понад 400 різновидів п'явок, але в медицині використовується лише три - власне медична п'явка, аптечна та східна. Але східна - істота горда, вона не піддається розведенню в неволі, тому залишається тільки два варіанти. П'явок вирощують на біофабриках і продають навіть у звичайних аптеках. Щоправда, відбувається це не так, як у ресторані, де в акваріумі підбираєш рибину на обід. Провізор просто виносить вам банку, де у чистій воді сидить потрібна кількість п'явок. Сьогодні в аптеках не виставляють банки з п'явками на загальний огляд, хоча раніше це було прийнято. Усі п'явки, вирощені на біофабриках, проходять обов'язковий карантин. За ними стежать, відбраковують сумнівних та продають лише якісних.
Здорова, бадьора та готова їсти. А вона цього не робитиме, якщо утримувалася в неналежних умовах. Насправді це дуже сприйнятливе створення із високоорганізованою нервовою системою. Ці черв'ячки чутливі до температури, світла, дуже погано переносять різкі запахи, брудну та хлоровану воду. Від усього цього п'явки можуть захворіти та загинути. Ще вони погано почуваються в грозу і теж категорично відмовляються від їжі. Але якщо лікареві терпіння вистачає, все-таки вдається їх умовити. Трапляється ще період бурхливого кохання - зазвичай травень-червень, коли вони теж не дуже згадують про їжу, власне, як і люди. За поведінкою п'явок можна пророкувати погоду: якщо плавають або сидять на стінках банки, значить, буде ясно і сухо; якщо всі потрапляли на дно – буде дощ чи сніг. А взагалі, вони дуже витончені, надзвичайно граціозні, кожен має свій малюнок: смужки, крапочки. Загалом вони досить симпатичні.
Нічого особливого, просто прийти вимитим дитячим милом без ароматів. Якщо від вас пахне парфумерією, п'явка просто не "сяде" - відвернеться, постарається вповзти, і ніяк її не змусиш їсти. Істота така, вимоглива. Ще п'явки вважають за краще, щоб з ними поралися жінки, і зовсім не переносять злих людей - у таких вони просто дихнуть. Про це нам розповідали на біофабриці. Якщо приходить нова працівниця і в неї починають гинути п'явки, майже в ста відсотках випадків виявляється, що вона все маніпуляції робить правильно, але шкідлива. Тому сміливо йдіть до кабінету гірудотерапії, там вас зустрінуть добрі, спокійні люди.
Я до них ставлюся з ніжним коханням: п'явки так допомагають людям, як мало хто може. І рятують від такої величезної кількості проблем і болю, що я дуже їм вдячна. Дуже шкода після сеансів знищувати п'явок. А не робити цього ми не можемо: п'явка – це по суті одноразовий шприц. Хоча деякі пацієнти теж їх шкодують і забирають із собою, щоб відпустити кудись на волю або щоб п'явки пожили у них удома. До речі, це розумно, якщо потрібний повторний курс. Вже через три місяці після сеансу п'явки перетравлюють більшу частину випитої крові, їх залози знову починають виробляти біоактивні речовини, і вони готові лікувати. Щоправда, доглядати п'явки складно, як будь-яку домашню тварину.
Звісно є. Але живуть у звичайній трилітровій банці і без імен, вони всі у мене "ластівки", "пташки" та "рибки".
Гірудотерапевт Галина Петракова
Дата публікації: 17.12.2022
Публікацію перенесено на новую страницу.
Statistics: 214