Реклама:
Проблема наркоманії та токсикоманії в Україні останні 10 років різко загострилася. Можна сміливо сказати, що наркотизація захопила всі регіони. На кожній вулиці, у кожній оселі люди стикаються з цією бідою.
За численними даними медичної науки, громадських організацій, засобів інформації кількість вживаючих наркотичні речовини зростає щорічно і реально перевищує офіційні дані в 7 - 10 разів. Свідчення пацієнтів, які навчаються у ВНЗ, говорять про масові вживання, так званих, легких наркотиків як серед юнаків, так і дівчат. Серед тих, хто звернувся за допомогою 70% юнака і 30% дівчини. Значно змінилася за останні роки вікова структура у бік омолодження.
Не рідкісні поводження школярів із систематичним вживанням «ТРАВКИ» - («похідні коноплі» або «марихуана»), сурогатів опію («ширка», «ширка з димедролом»), амфетаміну, «екстазі», первінтину - ("гвинт", "джеф", "фен", "мулька", "вітамін"), трамадолу (знеболювальні ліки опійного ряду), "кетаміну" та інших психо-активних речовин.
Сім'я, в якій живе дитина із залежністю від психо-активних речовин (ПАР- наркотики, алкоголь, побутова хімія, лікарські препарати) - знаходиться в нестабільному стані. Періоди відносного благополуччя чергуються з напругою, з'ясуванням стосунків, іноді відкритою конфронтацією.
Проблема полягає в недостатній увазі один до одного, особливо батьків до дітей. Нерідко наші пацієнти розповідали, що лише байдужість чи повне медичне невігластво батьків, сприяло вживанню наркотиків, і не було вчасно розпізнано. Нестача уваги батьків веде до зниження самооцінки та самоповаги. Як наслідок, діти живуть у світі ілюзій і, не реалізувавши свої мрії, шукають заміну в компаніях, які «співчують».
Деякі дослідники розглядають залежність від ПАР як сімейне захворювання, головним симптомом якого є співзалежність. Неправильна поведінка членів сім'ї по відношенню до хворого призводить до послаблення мотивів до лікування, ускладнює дисфункціональний стан сім'ї.
Недостатній контроль батьків за витрачанням грошей, необґрунтована їх видача на розваги («спілкування з друзями») посилює перебіг залежності від ПАР. Групою ризику є школярі з комп'ютерною та Інтернет – залежністю, які проводять ночі на проліт у моніторів. Дуже часто захоплення ПАР поєднується з ігровою залежністю (лудоманією).
Оцініть наведені нижче ознаки і якщо, хоча б деякі присутні - зверніться до лікаря-нарколога. Будьте наполегливими, не піддавайтеся на вмовляння, не вірте безглуздим поясненням. Брехливість і спритність набувають патологічного характеру.
Середня вартість витрат наркомана на придбання наркотиків:
Наркоман, який перебуває в «системі» в середньому протягом місяця витрачає суму
що перевищує 12000 грн.
Слід виявляти наполегливість і терпіння для вироблення усвідомленого ставлення до лікування. Бажання лікуватися у хворих, залежних від ПАР, змінюється відмовою, залежно від їх стану або обставин (загроза розлучення, затримання міліцією, відрахування з навчального закладу або погіршення загального стану здоров'я).
Лікування має бути комплексним, з урахуванням індивідуальних особливостей перебігу хвороби у пацієнта.
Для деяких хворих упор робиться на медикаментозне лікування із застосуванням психотерапії та соціальної корекції. Для інших – лікування починають із реалізації соціальної програми з додаванням психофармакології, фізіотерапії та інших лікувальних комплексів.
Кінцевою метою лікування є придушення головного синдрому захворювання - патологічного потягу до наркотиків. Пам'ятайте, лікування це не разова акція, а процес, що складається із кількох етапів. На початку це інтенсивна терапія гострих станів або виражених порушень здоров'я, спричинених хронічною інтоксикацією. Надалі це протирецидивне лікування та соціальна реабілітація.
Багато родичів, дізнавшись про пристрасті близьких, поспішають негайно провести «КОДИРУВАННЯ». Метод кодування за О.Р.Довженком - це методика емоційно-стресової психотерапії, яка потребує власної психосоціальної установки пацієнта та попередньої підготовки. Одноразова психотерапевтична дія не може замінити весь комплекс лікувальних заходів.
Ще раз акцентуємо увагу, що успіх лікування залежить від безперервності та тривалості лікувального процесу, терпіння та віри.
Болдирєв Костянтин Борисович лікар-нарколог Анонімної наркологічної клініки «Глорія»
консультує за адресою м. Дніпро, вул. Січових стрільців, 31 (вул. Артема) Tелефон реєстратури 744-05-50
Дата публікації: 20.11.2022
Statistics: 228