Реклама:
Більш перспективним є метод ендоскопічного склерозування варикозно-розширених вен стравоходу, який має низку переваг...
Лікування дітей з синдромом портальної гіпертензії дотепер залишається однією з актуальних проблем дитячої хірургії та педіатрії. Актуальність проблеми зумовлена збільшенням числа хворих із цією патологією. Це з високою виживанням нині дітей із вадами розвитку портальних судин і паренхиматозным ураженням печінки. Грізним ускладненням портальної гіпертензії є кровотечі з варикозно-розширених вен стравоходу, які займають перше місце в структурі невиразкових кровотеч у дітей і нерідко призводять до смерті у даної категорії хворих. Так, перебіг синдрому портальної гіпертензії майже у 80% дітей супроводжується кровотечею з варикозно-розширених вен стравоходу та шлунка, і у 70% воно має рецидивуючий характер. Причому летальність при стравохідних кровотечах коливається від 20 до 60%.
Всі існуючі в даний час методики лікування синдрому портальної гіпертензії (хірургічна корекція, ендоскопічні методи та медикаментозна терапія) своєю кінцевою метою мають зупинку кровотечі з варикозно-розширених вен стравоходу або його профілактику, як найчастішого та найнебезпечнішого. життя хворого на ускладнення портальної гіпертензії. При цьому, обов'язковою вимогою до будь-якого з перерахованих вище методів є відсутність негативного впливу на функцію печінки.
З огляду на досвід нашої клініки за останні роки доведено, що навіть такі радикальні посібники, як шунтуючі операції, спрямовані на штучне формування портокавальних анастомозів, досить часто ускладнюються розвитком портосистемної енцефалопатії та печінкової недостатності, тромбозом шунту, викликають зниження портальної перфузії печінки.
У зв'язку з цим перспективнішим є метод ендоскопічного склерозування варикозно-розширених вен стравоходу, який має ряд переваг:
Мал. № 1 Варикозно-розширені вени стравоходу 1 ст.
Мал. № 2 Варикозно-розширені вени стравоходу 2 ст.
Мал. № 3 Варикозно-розширені вени стравоходу 3 ст.
Мал. № 4 Варикозно розширений стовбур у шлунку
Мал. №5 Еритематозні ділянки вказують на підвищений ризик кровотечі
У дітей при всіх формах синдрому портальної гіпертензії ендоскопічне склерозування як самостійний метод лікування призводить до зниження варикозно-розширених вен стравоходу аж до їх повного рубцювання . Це дозволяє рекомендувати ендоскопічне склерозування як з метою профілактики стравохідних кровотеч та їх рецидивів, так і для лікування гострих епізодів кровотечі.
При незадовільних результатах оперативного лікування синдрому портальної гіпертензії у вигляді варикозно-розширених вен стравоходу, що зберігається, доцільно виконувати ендоскопічне склерозування.
При облітерації варикозно-розширених вен стравоходу під дією склеротерапії відбувається редукція гастроезофагального шляху кровотоку, що призводить до відкриття компенсаторних порто-кавальних і порто-портальних колатералей і не викликає погіршення печінкового кровотоку.
Мал. № 6 Вибір місця для ін'єкції склерозуючої речовини (на знімку видно момент виведення ін'єкційної голки).
Мал. № 7 Момент введення склерозуючої речовини в один із варикозних стовбурів (на знімку видно зміну забарвлення стовбура із синюшного на біліший).
Б.Г. Ашкіназі, В.Г. Валов, С.А. Щідро
"Регіональний медичний центр родинного здоровя"
Дитячий ендоскопічний центр
Дата публікації: 25.08.2022
Statistics: 213