Реклама:
Ось уже понад тридцять років з моменту появи на світ першої дитини «з пробірки», дівчинки Луїзи Браун, увага громадськості прикута до нових репродутивних технологій і до нових етичних і моральних проблем, що виникли у зв'язку з цим. Така пильна увага преси, політиків, державних і релігійних діячів цілком зрозуміла, адже торкається основи основ всього життя людини. Екстракорпоральне запліднення взагалі, статус ембріона, допустимість використання донорських чоловічих та жіночих статевих клітин, кріоконсервування ембріонів – все це, природно, пов'язане з певними моральними та моральними аспектами.
Я думаю, що заперечення методу екстракорпорального запліднення часто йде від нерозуміння суті процесу. Давайте розберемося, що відбувається насправді? Насправді змінюється лише місце зустрічі чоловічої та жіночої статевої клітини і далі все йде за законами звичайної вагітності. Це такий самий метод лікування безплідності, як і інші. І якщо бути послідовним у даному питанні, то відмовляючись від методу ЕКЗ, потрібно тоді відмовитись взагалі від лікування безпліддя, невиношування вагітності, а якщо йти ще далі, то й від медицини взагалі.
Часто саме цілком здорові сімейні пари з різних причин не можуть мати дітей. У той же час зачаття, що відбулося природним шляхом, не є гарантією народження здорової дитини. Низький соціальний рівень життя та недостатнє харчування, різні захворювання вагітної жінки можуть чинити куди сумніші наслідки на здоров'я майбутньої дитини.
До того ж не можна забувати, що багато європейських країн перебувають на межі демографічної кризи, що вже й казати про Україну, де смертність у кілька разів випереджає народжуваність.
Неоднозначне ставлення суспільства до лікування безпліддя і до окремих його методик глибоким корінням йде в релігійні уявлення різних народів. Наприклад, в юдаїзмі всі різновиди допоміжних репродуктивних технологій оцінюються позитивно, за умови, що при цьому використовуються лише статеві клітини подружжя. Практика використання донорських чоловічих і жіночих статевих клітин морально не прийнята ні пацієнтами, ні лікарями, ні рабинами.
Що стосується ісламської релігії, то шаріат, який регулює всі аспекти політичного, соціального та приватного життя допускає проведення лікування безпліддя, і поява потомства пояснює божественним благословенням. Технологія ОІФ приймається беззастережно, проте можуть бути використані знов-таки лише власні репродуктивні клітини подружжя. Жодна третя особа не може бути залучена до процесу вагітності у конкретної пари. Інсемінація донорської спермою дорівнює подружній зраді.Не все так категорично в індуїзмі. Вважається, що для чоловіка отримати спадкоємця – релігійний обов'язок. Індуїзм заохочує і розрішує всі види ДРТ. включаючи донацію сперми, жіночих статевих клітин та ембріонів.
Православна церква допускає медичну допомогу при безплідді і не забороняє штучного запліднення статевими клітинами чоловіка, оскільки воно не порушує цілісності шлюбного союзу. Сурогатне материнство вважається протиприродним та морально неприпустимим. Також церква вважає морально неприпустимою кріоконсервацію ембріонів та їхню навмисну руйнацію.
Таким чином, якщо підбити підсумок, більшість віросповідань загалом приймає практику екстракорпорального запліднення в рамках подружніх відносин без участі третьої особи.
Питання – коли ж починається людське життя? - Поки відкритий. І в цьому плані моральний статус ембріона на початковій стадії розвитку розглядається різними вченими, лікарями та фахівцями по-різному. Одні вважають, що такий ембріон лише набір певних клітин, інші, що він має статус людської істоти, і треті – їхня більшість, що ми маємо справу з потенційною людською істотою, а отже ембріон повинен мати особливий статус.
Авторитетні комітети з питань етики вважають, що до 14 днів ембріон не може відчувати біль або радість і тому не може мати жодного морального статусу. На підставі цього висувається припущення, що преембріон може бути заморожений та використаний надалі в інших циклах безпліддя. Можливо, у майбутньому ці позиції будуть переглянуті.
Юридичне регулювання використання ДРТ найбільш розвинене у країнах Західної Європи. При цьому лише у дев'яти з них діють спеціальні закони. Наприклад, у Німеччині прийнято «Акт про захист ембріонів», згідно з яким заборонено перенесення генетично чужих ембріонів та використання донорських жіночих статевих клітин. Закон також забороняє дослідження на людських ембріонах та суттєво обмежує випадки їхньої кріоконсервації. Подібні обмеження існують і у скандинавських країнах. У більшості з них не допускається перенесення більш ніж двох ембріонів у жінок віком до 40 років.
В даний час на рівні Європейського союзу вже почалося обговорення загальних законодавчих принципів щодо методів ДРТ. Швидше за все, це може призвести до заборони сурогатного материнства, донорства яйцеклітин, дослідження ембріонів, клонування та використання ембріональних клітин на всій території Західної Європи.
Що стосується США, то наскільки мені відомо, федерального законодавства стосовно ДРТ там немає, хоча в кожному штаті можуть бути свої регулюючі положення. розроблено будь-яку державну політику з цього питання. Єдиним винятком є Тайвань.
А якщо говорити про Україну, то ми взагалі живемо в обстановці законодавчого вакууму, як у галузі регулювання репродуктивних прав громадян загалом, так і у сфері застосування сучасних методів корекції репродуктивних порушень.
На сьогоднішній день виросло вже ціле покоління дітей, які були зачаті «в пробірці», Доведено, що на кількість вродженої патології цей метод не впливає . Більше того, у зв'язку з розвитком останніми роками передімплантаційної діагностики з'являється можливість виявляти хромосомні та генетичні захворювання. За даними досліджень, проведених у Франції, середній коефіцієнт інтелекту дітей «з пробірки» вищий за середній. Потрібно також відзначити, що подружні пари, що йдуть на ЕКЗ - це, як правило, люди, що відбулися в житті, з високим рівнем інтелекту і роблять все для того, щоб вагітність і пологи протікали нормально. Це найбажаніші батьки у світі.
Разом з тим, жінка, яка зважилася на такий відповідальний крок, повинна чітко усвідомлювати, що після ЕКО збільшується ризик невиношування вагітності та передчасних пологів і вона потребуватиме спеціального спостереження протягом всієї вагітності.
У якому напрямі піде процес еволюції людства? На це питання немає однозначної відповіді. Це лише у казках дітей знаходять у капусті або приносять лелеки…
Не виключено, що метод запліднення поза організмом людини виявиться тією паличкою-виручалочкою, яка врятує людство від виродження і стане головним критерієм гуманності нашого суспільства. Адже любляче і гідне подружжя не повинно залишатися віч-на-віч зі своїми проблемами. У цей світ мають приходити лише бажані діти…
Перелигін Ігор Веніамінович
Дата публікації: 05.07.2020
Публікацію перенесено на новую страницу.
Statistics: 353