Реклама:
Проблема надлишкової маси тіла сьогодні набула величезних масштабів, привертаючи до себе увагу медиків та громадськості.
Малорухливий спосіб життя сучасних людей, як це не дивно, технічний прогрес, призводять до того, що в організмі людини процеси накопичення жирових клітин переважають над процесами їх утилізації. Крім того, велике значення у формуванні ожиріння має харчування. Найчастіше нам доводиться вживати в їжу продукти сумнівної якості, в раціоні харчування переважають продукти та страви швидкого приготування, порушується режим харчування, що так само не сприяє збереженню нормальної ваги. Не виключається і вплив на появу надлишкової маси тіла факторів генетичної схильності, порушень процесу обміну речовин, цілого ряду захворювань та ускладнень після прийому деяких лікарських засобів.
Серед людей зустрічаються ті, хто вважає кожен зайвий кілограм катастрофою, намагаючись упоратися з цією проблемою шляхом різноманітних дієт, тренувань, косметичних процедур. Протилежністю цієї категорії людей є ті, хто воліє не помічати змін маси тіла, виправдовуючи свою бездіяльність інформацією про несприятливу спадковість, відсутність часу чи інші причини. Фахівці розглядають ожиріння як комплекс медичних та соціальних проблем, надаючи створенню програм з лікування ожиріння велике значення.
Медична статистика свідчить, що надмірна маса тіла істотно впливає на тривалість і якість життя пацієнта. Наявність жирових складок на тілі пацієнта, стрілка терезів, що вперто показує надлишок маси тіла – це лише видима частина айсберга під назвою «ожиріння». Відкладення жирових мас відбувається не тільки в підшкірній жировій клітковині, але і у внутрішніх органах, змушуючи їх працювати з підвищеним навантаженням. Як правило, ожиріння супроводжують ендокринні захворювання, хвороби серця та судин, що проявляється задишкою, серцебиттям, схильністю до артеріальної гіпертензії. Поступово в патологічний процес залучаються практично всі органи та тканини людини, що стає причиною скорочення термінів життя пацієнтів. Своєчасне виявлення та лікування ожиріння помітно покращує якість життя пацієнта.
Всі методи лікування ожиріння умовно поділяються на три види: корекція способу життя та харчування, медикаментозна терапія та хірургічне лікування. цієї недуги. Лікування ожиріння вимагає комплексного підходу, припускаючи Одночасну корекцію харчового раціону, фізичні вправи, косметологічні процедури, лікування фонових захворювань і специфічну терапію. випадків, полягає в накладенні шлункового бандажу або шунтування шлунка. Велике значення в лікуванні ожиріння та досягненні міцного терапевтичного ефекту має поетапне зниження ваги, завдяки чому організм встигає адаптуватися до нового стану, перебудувати основні системи, щоб нова фігура та нова вага не стали джерелом стресу та нових захворювань.
На перший погляд лікувати ожиріння досить просто: менше їсти і більше рухатися. Водночас, за даними Національного інституту здоров'я (США), 95% пацієнтів не можуть утримати знижену масу тіла.
Багато людей, які відчайдушно борються з зайвими кілограмами, часто не задоволені результатами. Виснажливі дієти не призводять до бажаного зниження ваги. А якщо і вдається схуднути, зберегти досягнутий в процесі лікування результат вдається далеко не завжди. Необхідно пам'ятати, що схуднення є тривалим процесом.
Не можна швидко і назавжди позбутися зайвих кілограмів. Рекомендується поступове, поетапне зниження маси тіла. Оптимальним вважається зниження ваги на 10% на І етапі (перші 3–6 місяців) та утримання ваги на ІІ етапі (наступні 3–6 місяців) лікування.
В основу програми зниження маси закладено раціональне, збалансоване по макро - і микронутриетам харчування. Необхідне проведення ретельного аналізу харчування пацієнта та складання індивідуального раціону харчування з урахуванням віку, ваги, смаків, матеріальних можливостей, сімейних та національних традицій.
Для розрахунку калорійності харчування використовуються спеціальні формули. При цьому на І етапі зниження маси тіла рекомендується гіпокалорійне харчування, з дефіцитом 300 – 500 ккал на добу, а на ІІ етапі – утримання маси тіла – еукалорійне, збалансоване за білками, жирами та вуглеводами. Вміст жирів у раціоні має перевищувати 25% від калорійності добового раціону, білків — 15%. Основу харчування становлять вуглеводи (55-60%), причому важкозасвоювані. До них належать овочі, фрукти, крупи, хліб. Таке харчування містить усі необхідні поживні речовини, його можна дотримуватись дуже довго, все життя.
Важливо не тільки обмежувати жири в раціоні, але й харчуватися регулярно (3 - 5 разів на день), при цьому сніданок повинен бути обов'язковим, а ось вечеря не пізніше 4 годин до сну. Для того, щоб програма схуднення була успішною, важливо збільшити витрату енергії, а це означає, що потрібно збільшити фізичне навантаження. Важливо, щоб фізичні навантаження були занадто важкими. Починати займатися треба потроху (5 -10 хвилин на день), поступово збільшувати тривалість та інтенсивність вправ.
Для ефективного зниження маси тіла рекомендовані аеробні фізичні навантаження (біг, плавання, їзда на велосипеді, бігові лижі, стрибки через скакалку). Ходьба — найпростіший і найефективніший вид фізичних вправ, що сприяє зниженню та утриманню ваги.
Не варто тікати від проблеми, коли є ефективні способи її вирішення.
Дата публікації: 11.12.2024
Statistics: 38