Реклама:
А якщо я запитаю вас: «Як давно ви відвідували психолога?» Думаю, більшість здивується і у відповідь запитає у мене: «А що, я схожий на психа?»
Сьогодні психологія популярна як ніколи. Все більше ВНЗ готують фахівців цього напряму. Ми із задоволенням дивимося телепередачі за участю психологів, особливо якщо ті збираються давати поради. Різні психологічні тести в глянсових журналах вже давно стали улюбленою розвагою, адже за допомогою них можна дізнатися щось цікаве про себе, щось таке, про що навіть не підозрював раніше. Різного роду статті, книги, інтерв'ю про шляхи збагачення, про механізми спокуси, про способи успішного спілкування тощо – все це захоплює та захоплює своєю загадковістю та практичністю.
А якщо я запитаю вас: «Як давно ви відвідували психолога?» Думаю, більшість здивується і у відповідь запитає у мене: «А що, я схожий на психа?» І це незважаючи на те, що ми всі добре знаємо, що психи лікуються зовсім в іншому місці. То хто тоді, а головне, навіщо відвідує психолога? Чому на душі ставати тривожно від думки, що до нього взагалі треба йти?
Насправді, нічого дивного немає в тому, що населення колишнього Радянського Союзу дуже насторожено ставиться до слів із приставкою «псі-». Надто вже погані спогади пов'язують нас зі словом «психушка», особливо в поєднанні з розповідями про особисте або наболіле. Чи знали б ви, як лякають чоловіків пропозиції психологічної допомоги. Вони з дитинства знають, що «хлопчики не плачуть» за жодних обставин. І якщо ти мужик, то терпи. А потім усі разом ми дивуємося статистичними даними, які кажуть, що до сорока років стільки відсотків чоловіків страждають від виразки шлунка, стільки від інсультів чи інфарктів, а стільки від алкоголізму. Насправді все просто: за багато років нервування у поєднанні із зовнішнім спокоєм роблять з наших чоловіків важко хворих людей.
Упевнена, жінкам теж доводиться несолодко в умовах мегаполісу, коли на їхні тендітні плечі лягати стільки турбот. Вони як можуть справляються із душевним дискомфортом. Комусь допомагає задушевна розмова з подругою, хтось від проблем іде в роботу, хтось шукає порятунку в єднанні з природою, а хтось просто закриває душевний біль на замок. Але минає час, і всі розуміють, що нічого не змінюється:
а тут ще діти, батьки, інфляція, медицина, телебачення…..
Давайте спробуємо розібратися разом, у чому полягає робота психолога? І чим реально він може допомогти?
Слово «психологія» у перекладі з латинського складається з двох слів «PSYHO» - душа та «LOGOS»- слово, наука. Іншими словами, психологія - це наука про душу. Значить, психолог – це людина, яка вивчає душу за допомогою слів. Наприклад, дитячі психологи за допомогою спеціальних тестів вивчають пам'ять, увагу, мислення, здібності дітей, щоб вчасно виявити відставання та допомогти у розвитку маленькій людині. Для роботи з дорослими існує багато напрямків. Найзагадковіший спосіб психологічної допомоги – це індивідуальні консультації. Далекій від психології людині зовсім не зрозуміло, як під час звичайної розмови можна виправити свій характер, позбутися самотності, почати заробляти багато грошей або стати гарним. А якщо згадати голлівудські фільми, то все це взагалі виглядає дуже комічно: у ролі психолога чи психоаналітика зазвичай показують дивакувату людину, яка сама потребує допомоги фахівця.
У житті ж відбувається таке: коли ми приходимо на консультацію до психолога чи психотерапевта, ми приносимо абсолютно унікальну історію життя з множинними епізодами та контактами, враженнями та спогадами, які протягом багатьох років формують нашу життєву позицію. Крок за кроком психолог аналізує словесну інформацію, що надходить від клієнта. Разом із клієнтом вони прояснюють причини тих чи інших вчинків. У результаті проблема втрачає свою актуальність і перестає існувати, коли стають очевидними причини її виникнення. Як правило, всі наші проблеми приходять до нас ззовні і тому при правильному підході їх можна позбутися. Однієї розмови для такої складної роботи, звісно, мало. Така робота потребує багаторазового відвідування. Але з кожною консультацією клієнт набуває більше знань і вчиться сам справлятися з тривожністю, депресією, нав'язливими страхами, нападами агресії та іншими неприємностями.
Оксана Дубень
Дата публікації: 11.02.2023
Statistics: 201