Реклама:
У практиці лікування безпліддя чимало випадків, коли після вагітності, що завмерла, наставала нова, що завершувалася цілком благополучно.
Це може статися на будь-якому терміні, але частіше буває в перший триместр вагітності (до 14 тижнів). Таке ускладнення іменується як "викидень, що не відбувся", "вагітність, що не розвивається", або "завмерла" вагітність; а на пізніх термінах (після 28 тижнів) - антонатальна загибель плода.
На ранніх термінах завмерла вагітність може спричинятися різними причинами. Серед них - порушення в роботі гіпота-лямо-гіпофізарної системи, які часто проявляються нерегулярністю менструального циклу, інфекції, що передаються статевим шляхом, порушення в генетичному апараті плода. Ці порушення можуть бути пов'язані зі спадковими або важкими хромосомними захворюваннями (хвороба Дауна, наприклад), іноді причина - родинний шлюб. Тут відбувається свого роду природний відбір, природа не дає з'явитися на світ хворій дитині. Ще одна причина - резус-конфлікт плода і матері. Небезпека його особливо велика в тому разі, якщо в жінки з негативним резус-фактором було кілька абортів, адже з кожною вагітністю кількість антитіл у крові збільшується, і коли вона досягає критичної точки, відбувається катастрофа. Взагалі аборти часто передують завмерлій вагітності, тому що призводять до грубого порушення гормонального статусу, травмування та інфікування шийки матки.
На пізніх строках антонатальна загибель плода зазвичай пов'язана з тяжким екстрагенітальним (тобто таким, що не належить до гінекології) захворюванням матері. Це може бути некомпенсований цукровий діабет, захворювання нирок, серцево-судинної системи (вади серця, гіпертонічна хвороба). Трагедії можна уникнути, якщо займатися лікуванням цих захворювань до настання вагітності та виконувати всі рекомендації лікарів під час неї.
Якщо жінка регулярно відвідує під час вагітності лікаря, проблем із визначенням завмерлої вагітності зазвичай не виникає. Гінеколог обов'язково помітить і невідповідність розмірів матки терміну вагітності (наприклад, у 10 тижнів відповідне 5 тижнів), УЗД констатує відсутність серцебиття в плода тощо.
Більшість жінок під час вагітності відчувають швидку стомлюваність, сонливість, - усе це через те, що в організмі панує прогестерон. У перші місяці багато хто відчуває нудоту, деякі страждають від токсикозу. Якщо всі ці ознаки несподівано зникають, зникає збільшення грудних залоз, треба проконсультуватися в лікаря. У разі завмерлої вагітності можуть бути кров'янисті виділення, хоча це необов'язково, і жінка може нічого й не запідозрити. Особливо якщо майбутня мама почувається в цей період чудово, не відчуваючи жодної нудоти й сонливості - буває й так.
Тіноді організм сам відторгає плід, що перестав розвиватися, відбувається викидень, і в цьому разі, як не парадоксально, можна говорити про те, що це добрий результат. Коли плід залишається в матці, необхідна медична допомога. Лікар може призначити спеціальні препарати, які викликають скорочення матки, що призводить до викидня. Що швидше буде надано медичну допомогу, то краще. Якщо загибле плідне яйце понад 6-7 тижнів перебуває в матці, це може призвести до розвитку десемінованого внутрішньосудинного згортання або, як його ще називають, синдрому ДВЗ. Кров при цьому втрачає здатність до згортання, і кровотеча стає небезпечною для життя.
Після випадку завмерлої вагітності чи антонатальної загибелі плода необхідно пройти обстеження, звернутися в медико-генетичну консультацію, одне слово, знайти причини, чому це сталося. Протягом півроку необхідно оберігатися, спосіб контрацепції підкаже лікар-гінеколог. У нашій практиці чимало випадків, коли після вагітності, що завмерла, наставала нова, що завершувалася цілком благополучно. Але, повторюю, обстежитися треба обов'язково.
Дата публікації: 14.11.2023
Statistics: 243