Реклама:
Тютюнопаління формально відноситься до токсикоманії. Однак це єдиний вид токсикоманії, що не переслідується законом.
Як і за будь-якого різновиду цього явища, виділяють дві причини пристрасті до тютюну:
Фізична залежність - це стан, при якому деякі фізіологічні функції пов'язані з надходженням в організм речовин, що містяться в тютюні, наркотику і т.д. Так, при наркоманії спочатку досягається особливий стан задоволення, включаючи галюцинації, пов'язані з дією наркотику певні рецептори мозку. Але препарат діє як на ці рецептори, він певним (хімічним) способом впливає і інші системи організму. У результаті відсутність наркотику організм починає вести себе не так, як він поводився б у звичайній ситуації. Загострюється больова чутливість, притуплена наркотиком, настає так звана "ламка". Аналогічні прояви має і нікотинова абстиненція (тобто стан нестачі нікотину). Різко змінюється настрій у бік депресії, падає працездатність, «барахліт» серцево-судинна система, яка звикла до постійного допінгу тощо.
Проте всі ці симптоми проходять досить швидко, це відомо всім, хто кидав палити. Чому ж тоді ті, хто кинув палити, починають знову? Тому що куріння майже повністю пов'язане із психічною залежністю.
Психічна залежність складається зі створення звичного способу дій: наприклад, курити за кермом, після обіду, після чашки кави, чарки коньяку і т.д. . Багато хто курить тільки в цих ситуаціях і спокійно обходиться без цигарок в інший час. Теоретично вони можуть не курити взагалі. Але коли накопичується занадто багато таких звичних ситуацій, коли потрібна цигарка, виходить, що людина курить практично весь час: треба міцно подумати - запалимо, мило побалакати - як же без цигарки, отримав погане повідомлення - рука вже в кишені і дістає "рятівну паличку" . Перекур завжди був законним способом відпочивати від роботи у робочий час. Таким чином, психічна залежність створюється не так хімічними речовинами, що входять до тютюн, як створенням внутрішнього стереотипу поведінки.
Ломка цього стереотипу - і є найскладнішим у відмові від куріння.
Існуючі препарати для компенсації нікотинового дефіциту в організмі більшою мірою спрямовані на усунення тяжкої симптоматики нікотинової абстиненції.
У тому, що курити шкідливо, переконувати нікого не треба. Тому тут наводиться лише далеко не повний перелік хвороб, які достовірно провокуються тютюновим димом:
(за призначенням лікаря та під його контролем!):
Дата публікації: 21.12.2022
Statistics: 208