Реклама:
Наші вуха є складним органом. Вони можуть сприймати повітряні хвилі і перетворювати їх на «звуки» в нашому мозку, вони контролюють рівновагу, і багато в чому визначають наше ставлення до навколишнього світу. Наша здатність – або нездатність – чути впливає майже на всі аспекти нашого життя.
Мета цієї статті допомогти вам зрозуміти природу звуку, дізнатися, як працює вухо, що може викликати втрату слуху і що робити у разі її виникнення.
Звуки - це повітряні хвилі або коливання, відчутні здоровим вухом.
Ці коливання характеризуються частотою (висотою) і амплітудою (гучністю). Частота визначається як кількість коливань на секунду та вимірюється в Герцах. Чим більша частота, тим вищий звук, і навпаки. Прикладом високого звуку є пікколо (мала флейта) чи спів птахів. До низьких звуків відносяться віддалені гуркіт грому або баси в музиці.Рівень звукового тиску. Рівень звукового тиску виявляється у децибелах (дБ). Однак рівень звукового тиску не слід плутати з гучністю. Наприклад, дзвінок будильника звучатиме набагато голосніше, ніж гарчання собаки, навіть якщо обидва звуки мають однаковий рівень звукового тиску. Отже, гучність - суб'єктивна величина і не може бути точно виміряна.
Складні звуки. Різні звуки мають різні властивості. Прості звуки, такі як чисті тони, це коливання з однією частотою, в той час як складні звуки складаються з коливань на різних частотах. Більшість звуків, які ми щодня чуємо, є складними. Мова, наприклад, складається з коливань із різним рівнем гучності на різних частотах. Зазвичай діапазон цих частот – від 500 до 3000 Гц.
Людське вухо приймає звукові хвилі, перетворює їх у сигнали, які надходять у мозок, де вони аналізуються та інтерпретуються. Можливо, найкращий спосіб пояснити роботу вуха – це описати шлях, який звук проходить через різні частини вуха.
1 - Зовнішнє вухо. Збирає звукові хвилі і направляє їх у слуховий прохід, де вони посилюються завдяки його лійкоподібній формі. Слуховий прохід закінчується барабанною перетинкою.
2 - Середнє вухо. Середнє вухо - це заповнена повітрям камера, пов'язана з назальним та горловим проходами євстахієвої труби, яка призначена для вирівнювання звукового тиску по обидва боки від барабанної перетинки. Євстахієва труба зазвичай закривається і відкривається природним чином, коли ви ковтаєте чи позіхаєте.
Звукові хвилі викликають коливання барабанної перетинки, які передаються по ланцюжку прикріплених до неї слухових кісточок. Ці найменші кістки людини називаються молоточком, ковадлом і стремечком. Вони механічно пов'язують барабанну перетинку з овальним віконцем внутрішнього вуха.
3 - Внутрішнє вухо. Основна частина заповненого рідиною внутрішнього вуха згорнута спіраллю і тому називається равликом. У равлику знаходяться приблизно 20 000 мікроскопічних сенсорних клітин, з'єднаних з волокнами слухового нерва і мають закінчення у формі волосків. Різні групи цих волоскових клітин реагують різні частоти коливань. Потрапляючи в равлика, перетворені звукові хвилі викликають коливання рідини. При цьому волоскові клітини, згинаючись і розгинаючись, породжують електричні нервові імпульси, які посилаються в мозок. Тут ці імпульси інтерпретуються як звуки.
У 90% випадків втрата слуху відбувається через руйнування волоскових клітин у внутрішньому вусі - внаслідок старіння, хвороби або впливу дуже гучних звуків. Це порушення слуху називається сенсоневральною (або перцептивною) втратою слуху.
Наслідки приглухуватості майже завжди однакові - людині стає важче відрізнити мовлення в шумі, деякі високі звуки, такі як спів птахів, повністю пропадають, людська мова здається невиразною, і доводиться часто перепитувати.
Проблема полягає в тому, що мозок не отримує сигнали, що відповідають звукам на різних частотах, необхідні для того, щоб, наприклад, зробити мову зрозумілою. Це трохи нагадує ситуацію, коли на фортепіано видалили всі клавіші, що високо звучать, і попросили когось зіграти відому мелодію. Навіть якщо немає 6 або 7 клавіш, мелодія стане важковідомою і звучатиме зовсім неправильно.
Якщо пошкоджені волоскові клітини у внутрішньому вусі, їх вже неможливо відновити. Однак слуховий апарат може значно підвищити вашу здатність чути. Ви також можете запобігти подальшому погіршенню слуху, уникаючи занадто тривалого впливу гучних звуків та шуму.
КОНДУКТИВНА ВТРАТА СЛУХА
При цьому виді втрати слуху існує непрохідність звукових хвиль у внутрішнє вухо. Це може бути спричинене накопиченням сірки в слуховому проході, перфорацією барабанної перетинки, накопиченням рідини в середньому вусі або неправильним зростанням кістки в середньому вусі (отосклероз). Кондуктивна втрата слуху зазвичай піддається медичному або хірургічному лікуванню.
ТІННІТУС (Дзвін у вухах)
Деякі люди із сенсоневральною втратою слуху також помічають постійний дзвін або шипіння у вухах. Це явище називається тінітус. Природа тиннитуса багатогранна і потребує додаткової уваги лікарів та лікування.
Якщо втрата слуху викликана накопиченням сірки у вушному каналі, то "пробка" може бути легко видалена ЛОР лікарем. Деякі інші види кондуктивної втрати слуху піддаються медичному лікуванню.
З іншого боку, якщо втрата слуху спричинена пошкодженням волоскових клітин у внутрішньому вусі, то вірним рішенням буде використання слухового апарату.
Кожен тип втрати слуху індивідуальний і ставить особливі завдання для досягнення найкращого необхідного посилення.
На щастя, сьогодні слухові апарати пропонують сучасні рішення цих складних завдань. Цифрові слухові апарати можуть виділяти мовний сигнал і посилювати його при одночасному придушенні шумової складової, що значно полегшує розуміння мови в шумній обстановці і знижують небажані звуки, такі як шум холодильника. Їх також можна налаштувати відповідно до індивідуальної втрати слуху, оскільки частотний діапазон апаратів розділений на кілька частотних каналів, у кожному з яких проводиться незалежне налаштування параметрів.
Слухові апарати допоможуть вам отримувати задоволення від навколишнього світу звуків та забезпечать значне покращення якості вашого життя.
Дата публікації: 15.12.2022
Statistics: 257