Реклама:
Що можна дізнатися про себе за допомогою найвідоміших, а також нових досліджень.
Часто лікарі просять зробити рентгенівський знімок у трьох проекціях - тобто з трьох сторін, щоб зображення вийшли повними та інформативними. Рентгеноскопія – це дослідження в реальному часі. Ендоскопія – огляд внутрішніх органів за допомогою ендоскопа – інструмента, який вводять усередину органу. Так, гастроскопія – огляд шлунка, цистоскопія – огляд сечового міхура, колоноскопія – огляд кишечника.
Що показує
Розміри, форму, межі, структуру внутрішніх органів. Наприклад, при бронхіальній астмі на рентгенівському знімку видно підвищену прозорість легень, при кардіоміопатії – збільшене серце, мамографія показує стан тканин молочної залози.
Це вид дослідження, при якому записується електрична активність органу. Наприклад, електроенцефалографія – запис електричної активності мозку, електрокардіографія – запис електричної активності серця. Плівка електрограми здається набором незрозумілих знаків, але у цих «ієрогліфах» є чітке значення. Певній хворобі відповідає певна графічна картинка. Можна сказати, що електрографія - це своєрідна іноземна мова, яку потрібно просто добре вивчити.
Що показує
Електроенцефалографія незамінна при дослідженні судомних станів, а електрокардіографію потрібно робити при будь-якій патології серця, легень.
Ультразвукове дослідження - дуже доступне та інформативне дослідження, що дозволяє в багатьох випадках остаточно поставити діагноз. Ультразвукові хвилі – це не чутні людським вухом звуки із частотою понад 20 кГц. Ультразвуковий датчик прикладають до грудей чи живота - залежно від цього, який орган досліджується. Сигнал ультразвуку, відбиваючись від стінок органу, повертається і перетворюється на картинку на екрані.
Що показує
Наприклад, ультразвукове дослідження серця (або ехокардіографія) дозволяє побачити розміри та форму серця, стан клапанів та великих судин, а також тромби або пухлину. При УЗД внутрішніх органів можна вивчити розміри, розташування, структуру нирок, печінки, підшлункової залози, яєчників, матки, передміхурової залози, щитовидки.
Дозволяє судити про напрям і швидкість кровотоку в судинах (на екрані монітора вимальовується спеціальний графік). Метод цей названий на ім'я Крістіана Андреаса Доплера, австрійського фізика та астронома. Метод заснований на зміні частоти ультразвукових хвиль, відбитих від частинок крові, що рухаються.
Що показує
Можна досліджувати кровотік у судинах серця (доплер-ехокардіографія), ногах та руках, голови та хребта. Допомагає при діагностиці захворювань судин серця, головного мозку, верхніх та нижніх кінцівок, судин пахвинної області тощо.
Це дослідження з радіоактивними препаратами, наприклад, талієм або технетиєм. Препарат вводять внутрішньовенно і потім дивляться, як і з якою швидкістю він розподіляється в організмі. Наприклад, талій, введений у вену, в нормі накопичується в місцях, де немає порушень кровопостачання, при порушеному кровопостачанні органу виходить так зване холодне вогнище. Технецій, навпаки, накопичується у пошкоджених тканинах – гаряче вогнище. За наявності цих осередків можна говорити про порушення функції органів.
Що показує
За допомогою сцинтиграфії можна визначити, наприклад, тромби, пухлини, ураження клапанів у серці, розміри, розташування нирок. Сцинтиграфія не шкідливіша для організму, ніж звичайне рентгенівське дослідження.
Ядерно-магнітний резонанс або магнітно-резонансна томографія - це дорогий та елітний метод дослідження. Призначається, коли всі попередні методи не дають чіткого уявлення про хворобу. При ЯМР тіло опромінюється радіохвилями в магнітному полі, в результаті виникає резонанс, який потім перетворюється на картинки внутрішніх органів.
Що показує
Застосовується при захворюваннях мозку, центральної нервової системи, нирок, інших внутрішніх органів. Цей метод є інформативним, але дорогим і не завжди доступним. А ще деякі пацієнти не можуть перебувати протягом 15 – 20 хвилин у замкнутому тісному просторі. Протипоказаний людям із кардіостимуляторами, штифтами після травм та переломів, металевими імплантами.
Комп'ютерна томографія - сучасний різновид рентгенологічного дослідження, при якому можна отримати зображення найтонших зрізів внутрішніх органів шар за шаром.
Що показує
Дозволяє побачити внутрішні органи пошарово, а саме нирки, підшлункову залозу, а також головний мозок, хребет. Це дуже інформативний метод важливий за підозри на пухлини, а також при порушеннях у глибинних структурах мозку.
Не потрібно прагнути до інструментальної переваги - цим зловживають багато лікарів. Наприклад, іноді діагноз можна поставити, призначивши лише один метод дослідження, наприклад, визначити характер та ступінь запалення.
Іти потрібно від простого до складного. Наприклад, безглуздо призначати ЯМР при гіпертонії, навіть не зробивши ехокардіографію. У деяких випадках звичні та давно відомі способи діагностики виявляються точнішими та інформативнішими за медичні новинки. Так, у 80% випадків інфаркт (і його особливості) можна розпізнати за «звичайною» ЕКГ (електрокардіограмою).
Для кожної хвороби є свої методи дослідження. Наприклад, рентгенівський знімок не покаже виразку шлунка в 30% випадків, а гастроскопія в цьому випадку - найнадійніший метод дослідження. У цьому і є майстерність лікаря, щоб в екстреній ситуації зорієнтуватися та призначити саме той вид дослідження, який дасть чітке уявлення про діагноз.
Деякі усталені думки про постановку діагнозу спочатку невірні і дуже заважають у лікуванні і лікаря, і пацієнта. Розвінчати популярні міфи нам допоможе лікар-кардіолог вищої категорії, фахівець з ехокардіографії Тамара ОГІЄВА.
Є універсальні методики, які виявляють будь-яку хворобу?
- Це одна з найпоширеніших помилок. Серед медичних досліджень є такі, що можуть визначити структуру, розмір, форму, розташування внутрішніх органів. Це рентгенографія, комп'ютерна томографія, УЗД, ангіографія, ендоскопія.
Але вони не показують, чи є порушення в роботі органу на клітинному та молекулярному рівні. Ці відомості можна отримати із загальноклінічного та біохімічного аналізу крові, цитологічного дослідження слини, мокротиння, мазків, пункції кісткового мозку, плеври, спинно-мозкового каналу, біопсії. Ці методи, своєю чергою, що неспроможні виявити інфекцію. З цією метою існують спеціальні серологічні дослідження крові чи методи виявлення збудника хвороби у тканинах. Тобто процес правильної постановки діагнозу, особливо у складних випадках, це ланцюжок досліджень.
Якщо «медицина безсила», краще звернутися до нетрадиційних методів?
- Є прорва діагностичних досліджень, які медики називають «соціальними». Це і аналіз структури волосся, і ірідодіагностика, і деякі комп'ютерні програми, і пульсова діагностика, і екстрасенсорика. Але біда в тому, що практично всі ці методи не дають корисної, повної та головної конкретної інформації про здоров'я. Так, щось десь у вас, батечку, не в порядку. Так що з кабінету, наприклад, іридодіагноста йдіть до свого терапевта та підтвердіть (або спростуйте) діагноз за допомогою традиційного обстеження.
Хороший лікар поставить відразу вірний діагноз, а поганий ганятиме по кабінетах?
- Лікар будь-якої спеціальності має справу з унікальним людським організмом, який має унікальні особливості, які не завжди можна врахувати. Кваліфікований лікар після огляду та первинних аналізів визначає коло можливих захворювань. При таких клінічних проявах ці хвороби можуть вимагати різних підходів у лікуванні. Взяти той же біль у животі: він може бути спричинений спазмами, бактеріями або загостренням виразкового процесу. Щоб встановити справжню причину, лікар призначає додаткові обстеження: УЗД, гастроскопію, мікробіологічне дослідження.
Чим дорожчий аналіз, тим краще?
- Не завжди так. У плані обстежень немає прямої залежності «ціна – якість». Все доповнює одне одного. Іноді розгорнутий клінічний аналіз крові чи сечі дає фахівцю набагато більше інформації, ніж модне та дороге комп'ютерне сканування.
Так що клінічні аналізи крові, сечі, УЗД, рентген можна зробити абсолютно безкоштовно у районній поліклініці. А ось рідкісні аналізи (мікробіологічні, імунологічні ендоскопічні, рентгенконтрастні) – краще у діагностичному центрі.
Здавати аналіз крові чи робити біопсію небезпечно - можна заразитися гепатитом чи ВІЛ?
- Все залежить від стерильності інструменту. Наразі використовувати багаторазові шприци хоча б для взяття крові в лікувальних закладах просто заборонено. Набагато реальніше підхопити якусь інфекцію «на прийомі» у екстрасенсу, де точно немає ніякої стерильності.
Дата публікації: 03.12.2022
Statistics: 245